Serkan Köse (S)

Serkan Köse (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 177
Titel Pol.mag
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post serkan.kose[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-09-01 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2017-03-31
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2017-04-01 – 2017-08-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2019-02-08 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-08
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Statsrådsersättare (2014-10-03-2017-03-31). Suppleant utrikesutskottet 14-, socialförsäkringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 16.
  • Föräldrar

    Lokalvårdaren Mehmet Köse och Ayse Köse.
  • Utbildning

    Samhällsvetenskaplig linje, Botkyrka, slutår 95. Pol.mag., Stockholms universitet 04. Fil.kand., statsvetenskap, Stockholms universitet 03. Fil.kand., nationalekonomi, Stockholms universitet 02. "Svensk modell i ny tid", Uppsala universitet 12.
  • Anställningar

    Taxiförare, restaurangbiträde m.m. 98-03. Pressekreterare, Socialdemokratiska kvinnoförbundet 04-05. Pressekreterare, Kommunal 05-10. Pressekreterare, Handelsanställdas förbund 10-11. Utvecklingschef, ABF Botkyrka-Salem 11. Biträdande ombudsman, ABF Botkyrka-Salem 12, tillförordnad ombudsman 12-13 och ombudsman 13-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i den politiska referensgruppen till Delegationen för unga till arbete (Dua) 16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Botkyrka 14-. Ledamot, kommunstyrelsen, Botkyrka 15-. Suppleant, Södertörns brandförsvarsförbund 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Socialdemokraterna i Botkyrka 11-. Suppleant i distriktsstyrelsen för Socialdemokraterna i Stockholms län 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Konsument- och privatekonomi på gymnasiet

Motion 2018/19:2127 av Serkan Köse och Anna Vikström (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2127 av Serkan Köse och Anna Vikström båda S Konsument- och privatekonomi på gymnasiet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om konsument- och privatekonomi i skolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Som vuxen förväntas du ta


Utskottsberedning: 2018/19:UbU8

Motion 2018/19:2127 av Serkan Köse och Anna Vikström (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2127 av Serkan Köse och Anna Vikström (båda S) (pdf, 74 kB)

Ge Södertörns högskola universitetsstatus

Motion 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. S Ge Södertörns högskola universitetsstatus Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Södertörns högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riskdagen beslutade 1995 att inrätta Södertörns högskola


Utskottsberedning: 2018/19:UbU13

Motion 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2020 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Ny strategi mot digitalt utanförskap

Motion 2018/19:2207 av Serkan Köse (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2207 av Serkan Köse S Ny strategi mot digitalt utanförskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av en ny strategi mot digitalt utanförskap och tillkännager detta för regeringen. Motivering I Sverige har vi många medborgare


Utskottsberedning: 2018/19:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2207 av Serkan Köse (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2207 av Serkan Köse (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.