Sanne Lennström (S)

Sanne Lennström (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 117
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post sanne.lennstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-01-01 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2017-04-23
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2017-04-24 – 2017-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2015-02-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-). Suppleant justitieutskottet 14-, kulturutskottet 14- och utbildningsutskottet 14-. Suppleant Valprövningsnämnden 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:CU6 6 mars 2019 Ersättningsrätt och insolvensrätt
Frågestund 31 januari 2019 Frågestund
Frågestund 24 maj 2018 Frågestund
Debatt om förslag 2017/18:JuU29 22 maj 2018 En ny sexualbrottslagstiftning byggd på frivillighet

Skyddsklassning av M/S Sigrid

Motion 2018/19:2675 av Laila Naraghi och Sanne Lennström (båda S)

Motion till riksdagen 2018/19:2675 av Laila Naraghi och Sanne Lennström båda S Skyddsklassning av M/S Sigrid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kärnbränslefartyget M/S Sigrid ska klassas som skyddsobjekt och omfattas av skyddslagen och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:FöU7

Motion 2018/19:2675 av Laila Naraghi och Sanne Lennström (båda S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2675 av Laila Naraghi och Sanne Lennström (båda S) (pdf, 79 kB)

Bilbarnstolar på bussar

Motion 2018/19:2111 av Sanne Lennström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2111 av Sanne Lennström m.fl. S Bilbarnstolar på bussar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att i framtiden införa krav på tillgång till bilbarnstol i bussar och tillkännager detta för regeringen. Motivering På Transportstyrelsens


Utskottsberedning: 2018/19:TU7

Motion 2018/19:2111 av Sanne Lennström m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2111 av Sanne Lennström m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

En rättvisare finansiering av fornminnesutgrävningar

Motion 2018/19:2197 av Ida Karkiainen m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2197 av Ida Karkiainen m.fl. S En rättvisare finansiering av fornminnesutgrävningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna till en mer rättvis och solidarisk finansiering av fornminnesutgrävningar och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2018/19:KrU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2197 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2197 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.