Pia Steensland (KD)

Pia Steensland (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Södermanlands län, plats 324
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865503
E-post pia.steensland[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-24 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:SoU12 14 mars 2019 Stöd till personer med funktionsnedsättning
Frågestund 7 mars 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:SoU7 27 februari 2019 Apoteks- och läkemedelsfrågor
Interpellationsdebatt 2018/19:3 av Pia Steensland (KD) 1 februari 2019 Andning och sondmatning som grundläggande behov

Andning och sondmatning som grundläggande behov

Interpellation 2018/19:113 av Pia Steensland (KD)

Interpellation 2018/19:113 Andning och sondmatning som grundläggande behov av Pia Steensland KD till Socialminister Lena Hallengren S Lagen om stöd och service för vissa funktionshindrade LSS är en rättighetslagstiftning som ska garantera personer med omfattande och varaktiga funktionshinder goda levnadsvillkor, att de

Inlämnad: 2019-02-28 Svarsdatum: 2019-03-26 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:113 av Pia Steensland (KD) (pdf, 116 kB)

med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre

Motion 2018/19:3019 av Michael Anefur m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3019 av Michael Anefur m.fl. KD med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av investeringsstödet till särskilda boenden och


Utskottsberedning: 2018/19:SoU14

Motion 2018/19:3019 av Michael Anefur m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3019 av Michael Anefur m.fl. (KD) (pdf, 81 kB)

Andning och sondmatning som grundläggande behov

Interpellation 2018/19:3 av Pia Steensland (KD)

Interpellation 2018/19:3 Andning och sondmatning som grundläggande behov av Pia Steensland KD till Socialminister Lena Hallengren S Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade LSS är en rättighetslagstiftning som infördes av en borgerlig regering 1994. Denna frihetsreform ska garantera personer med omfattande

Inlämnad: 2019-01-23 Svarsdatum: 2019-02-01 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:3 av Pia Steensland (KD) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Andning och sondmatning som grundläggande behov

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.