Pernilla Zethraeus (V)

Pernilla Zethraeus (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Fritidsledare
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-06-17

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2007-09-26 – 2008-06-17
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2007-09-25
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-06-17
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-06-17
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2008-06-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2006/07:128 Ny lagstiftning om offentlig upphandling och upphandling inom områdena vatten, energi, transporter och posttjänster

Motion 2007/08:Fi1 av Ulla Andersson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2007/08:Fi1 av Ulla Andersson m.fl. v med anledning av prop. 2006/07:128 Ny lagstiftning om offentlig upphandling och upphandling inom områdena vatten, energi, transporter och posttjänster v001 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Sammanfattning 2 4 En problematisk lagstiftningsprocess 3


Utskottsberedning: 2007/08:FiU7
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2007/08:Fi1 av Ulla Andersson m.fl. (v) (doc, 68 kB)

Formellt undantag om EMU

Skriftlig fråga 2006/07:1572 av Zethraeus, Pernilla (v)

den 21 augusti Fråga 2006/07:1572 Formellt undantag om EMU av Pernilla Zethraeus v till statsrådet Cecilia Malmström fp Inför folkomröstningen 2003 om Sverige skulle gå med i EMU:s tredje steg och byta den svenska kronan emot euro, lovade samtliga riksdagspartier att respektera folkomröstningens resultat. Statsminister

Inlämnad: 2007-08-21 Besvarare: Cecilia Malmström (FP)

Rättssäkerhet i sjukförsäkringen

Interpellation 2006/07:552 av Zethraeus, Pernilla (v)

den 23 maj Interpellation 2006/07:552 Rättssäkerhet i sjukförsäkringen av Pernilla Zethraeus v till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Antalet JO-anmälningar mot Försäkringskassan för bristande rättssäkerhet har flerdubblats på några år och JO:s kritik mot hur handläggningen av sjukskrivningsärenden skötts

Inlämnad: 2007-05-23 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Rättssäkerhet i sjukförsäkringen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se