Pernilla Zethraeus (V)

Pernilla Zethraeus (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Fritidsledare
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-06-17

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2007-09-26 – 2008-06-17
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2007-09-25
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-06-17
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-06-17
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2008-06-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2006/07:552 av Zethraeus, Pernilla (v) 4 juni 2007 Rättssäkerhet i sjukförsäkringen
Frågestund 10 maj 2007 Frågestund
Debatt om förslag 2006/07:KU4 7 december 2006 Riksdagens arbetsformer
Debatt om förslag 2006/07:KU3 7 december 2006 Riksdagen i en ny tid (vilande lagförslag)

med anledning av prop. 2006/07:128 Ny lagstiftning om offentlig upphandling och upphandling inom områdena vatten, energi, transporter och posttjänster

Motion 2007/08:Fi1 av Ulla Andersson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2007/08:Fi1 av Ulla Andersson m.fl. v med anledning av prop. 2006/07:128 Ny lagstiftning om offentlig upphandling och upphandling inom områdena vatten, energi, transporter och posttjänster v001 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Sammanfattning 2 4 En problematisk lagstiftningsprocess 3


Utskottsberedning: 2007/08:FiU7
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2007/08:Fi1 av Ulla Andersson m.fl. (v) (doc, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se