Pernilla Zethraeus (V)

Pernilla Zethraeus (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Fritidsledare
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2008-06-17

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2007-09-26 – 2008-06-17
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2007-09-25
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-06-17
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-06-17
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2008-06-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2006/07:552 av Zethraeus, Pernilla (v) 4 juni 2007 Rättssäkerhet i sjukförsäkringen
Frågestund 10 maj 2007 Frågestund
Debatt om förslag 2006/07:KU4 7 december 2006 Riksdagens arbetsformer
Debatt om förslag 2006/07:KU3 7 december 2006 Riksdagen i en ny tid (vilande lagförslag)

Rättssäkerhet i sjukförsäkringen

Interpellation 2006/07:552 av Zethraeus, Pernilla (v)

den 23 maj Interpellation 2006/07:552 Rättssäkerhet i sjukförsäkringen av Pernilla Zethraeus v till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Antalet JO-anmälningar mot Försäkringskassan för bristande rättssäkerhet har flerdubblats på några år och JO:s kritik mot hur handläggningen av sjukskrivningsärenden skötts

Inlämnad: 2007-05-23 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Rättssäkerhet i sjukförsäkringen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.