Patrik Jönsson (SD)

Patrik Jönsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 44
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post patrik.jonsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-12-21
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:TU5 4 april 2019 Infrastrukturfrågor
Debatt om förslag 2018/19:TU7 28 mars 2019 Trafiksäkerhet
Debatt om förslag 2018/19:TU6 14 februari 2019 Cykelfrågor
Debatt om förslag 2018/19:TU1 19 december 2018 Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Budgetpropositionen för 2015

Motion 2014/15:3003 av Mattias Karlsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:3003 av Mattias Karlsson m.fl. SD Budgetpropositionen för 2015 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive ålderspensionssystemet vid sidan


Utskottsberedning: 2014/15:FiU1
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2014/15:3003 av Mattias Karlsson m.fl. (SD) (docx, 740 kB) Motion 2014/15:3003 av Mattias Karlsson m.fl. (SD) (pdf, 1035 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2014/15:2891 av Per Klarberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:2891 av Per Klarberg m.fl. SD Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2015 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1. Motivering Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med nationalistisk grundsyn som


Utskottsberedning: 2014/15:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2891 av Per Klarberg m.fl. (SD) (docx, 51 kB) Motion 2014/15:2891 av Per Klarberg m.fl. (SD) (pdf, 86 kB)

Investeringar i E20

Motion 2014/15:2601 av Patrik Jönsson och Josef Fransson (SD)

Motion till riksdagen 2014/15:2601 av Patrik Jönsson och Josef Fransson SD Investeringar i E20 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att snarast påbörja projekteringen för att bygga ut E20 till motorväg eller mötesfri två-plus-två-väg genom Västra


Utskottsberedning: 2014/15:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2601 av Patrik Jönsson och Josef Fransson (SD) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2601 av Patrik Jönsson och Josef Fransson (SD) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.