Morgan Johansson (S)

Morgan Johansson (S)

Justitie- och migrationsminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 15
Titel Journalist.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Justitiedepartementet

    • Justitie- och migrationsminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2011-06-18 – 2014-10-02
    • Ledig 2011-03-01 – 2011-06-17
    • Ordinarie 2010-01-01 – 2011-02-28
    • Ledig 2009-10-05 – 2009-12-31
    • Ordinarie 2007-12-22 – 2009-10-04
    • Ledig 2007-10-15 – 2007-12-21
    • Ordinarie 2006-10-07 – 2007-10-14
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Ordförande 2011-06-18 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-03-01 – 2011-06-17
    • Ordförande 2010-10-12 – 2011-02-28
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Förste vice ordförande 2002-10-08 – 2002-10-20
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2010-11-01 – 2012-03-22
    • Ledamot 2006-11-01 – 2010-10-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-10-03
    • Besvärsnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-10-20
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Justitiedepartementet

    • Justitie- och migrationsminister 2019-01-21 –
    • Justitie- och inrikesminister 2017-07-27 – 2019-01-21
    • Justitie- och migrationsminister 2014-10-03 – 2017-07-27

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98-. Ledamot justitieutskottet 98-02, 10 och 11, 1:e vice ordförande 02, ordförande 10-14, konstitutionsutskottet 06-10 och sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 07-09. Ledamot riksdagens besvärsnämnd 98-02, Europarådets svenska delegation 06-10, riksdagsstyrelsen 06-10 och krigsdelegationen 10-14. Suppleant Europarådets svenska delegation 10-12 och Utrikesnämnden 12-14. Statsråd (folkhälso- och socialtjänstminister), Socialdepartementet 021021-061006 och statsråd (justitie- och migrationsminister), Justitiedepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Plåtslagaren Tommy Johansson och undersköterskan Birgitta Johansson, f. Månsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje (kemi), Ängelholm och Helsingborg, slutår 89. Fil.kand., statsvetenskap, Lunds universitet 93.
  • Anställningar

    Redaktör och ledarskribent, Arbetet 94-97. Politiskt sakkunnig, Statsrådsberedningen 97-98. Vikarierande statssekreterare, Justitiedepartementet 00. Sakkunnig, Näringsdepartementet 01-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, 1998 års sexualbrottskommitté 98-01. Styrelseledamot, Brottsförebyggande rådet 99-, ordförande 99-02. Ledamot, Göteborgskommitténs referensgrupp 02, Skeppshypotekskassan 00-02 och Grundlagskommittén 06-08.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ängelholm 88. Kommunfullmäktig, Lund 94-97. Ledamot, fastighetsnämnden, Lund 91-94. Nämndeman, Lunds tingsrätt 92-94 och Hovrätten över Skåne och Blekinge 94-97. Ledamot, byggnadsnämnden, Lund 94-97.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, SSU i Ängelholm, ordförande 86, Lunds socialdemokratiska studentklubb, ordförande 91 och Socialdemokratiska studentförbundet 91-92. Styrelseledamot, SSU Skåne, ordförande 92-94. Ledamot, SSU:s internationella utskott 94. Sekreterare, Lunds arbetarekommun 95. Ledamot, socialistinternationalens arbetsgrupp för den kurdiska frågan 00. Adjungerad styrelseledamot, Lunds arbetarekommun. Revisor, Lunds arbetarekommun. Vice ordförande, Skånes socialdemokratiska partidistrikt. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse. Styrelseledamot, Ängelholms kanotklubb 86-89 och Humanisterna 07-10.
  • Litteratur

    S-2000 - unga socialdemokrater om framtiden (98, tillsammans med andra), Välfärd till salu och den brända jordens taktik (01, tillsammans med Christer Persson), Skatter - förtryck eller befrielse? (02, tillsammans med Christer Persson) och Tankar och tal (01, tillsammans med Annika Nilsson).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Migrationsverkets hantering av utvisningsbeslut

Svar på skriftlig fråga 2018/19:350 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Ju2019/ 00882 POL Justitiedepartementet Justitie- och migrationsminister Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:350 av Maria Malmer Stenergard M Migrationsverkets hantering av utvisningsbeslut Maria Malmer Stenergard har frågat mig vad jag gör för att säkerställa att utvisningsärenden där personen inte frivilligt medverkar

Svarsdatum: 2019-03-13 Frågeställare: Maria Malmer Stenergard (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:350 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) (docx, 83 kB)

Retroaktiva straff för IS-återvändare

Svar på skriftlig fråga 2018/19:339 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Ju2019/00834/POL Justitiedepartementet Justitie- och migrations ministern Till riksdagen 6353175 1097915 0 0 Svar på fråga 2018/19:339 av Markus Wiechel SD Retroaktiva straff för IS-återvändare Markus Wiechel har frågat mig om jag avser att verka för att retroaktivt kunna döma medlemmar av Islamiska staten IS

Svarsdatum: 2019-03-13 Frågeställare: Markus Wiechel (SD)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:339 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) (docx, 58 kB)

Datainspektionen och GDPR

Svar på skriftlig fråga 2018/19:336 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Ju2019/00814/POL Justitiedepartementet Justitie- och migrationsministern Till riksdagen Svar på fråga 2018/19:336 av Anders Hansson M Datainspektionen och GDPR Anders Hansson har frågat mig vilka åtgärder jag avser vidta för att stärka Datainspektionen i dess arbete så att svenska företag och myndigheter kan få svar

Svarsdatum: 2019-03-13 Frågeställare: Anders Hansson (M)

Svar på skriftlig fråga 2018/19:336 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) (docx, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.