Maj Karlsson (V)

Maj Karlsson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 159
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post maj.karlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2016-02-03 –
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2016-05-25 – 2018-03-23
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2017-06-16 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2018-10-02 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2014-10-15 – 2018-10-10
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant försvarsutskottet 14-, socialutskottet 14- och kulturutskottet 16-. Suppleant ledamotsrådet 14-. Vice gruppledare, Vänsterpartiet 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre

Motion 2018/19:3022 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3022 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör uppdra åt lämplig myndighet att genom en inventering


Utskottsberedning: 2018/19:SoU14

Motion 2018/19:3022 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3022 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 81 kB)

Jämställdhet i utbildningssektorn - från förskola till högskola

Motion 2018/19:1760 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:1760 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Jämställdhet i utbildningssektorn från förskola till högskola 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Lärdomar ett år efter metoo 5Förskolan 5.1Genuspedagogik i förskolan 6Förskoleklass, grundskola och gymnasieskolan 6.1Arbetet


Utskottsberedning: 2018/19:UbU10 2018/19:UbU12 2018/19:UbU13 2018/19:UbU14 2018/19:UbU6 2018/19:UbU7 2018/19:UbU8 2018/19:UbU9
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 1 avslag, 18 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:1760 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 93 kB) Motion 2018/19:1760 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 152 kB)

En fungerande och tillgänglig järnväg

Motion 2018/19:1762 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:1762 av Jonas Sjöstedt m.fl. V En fungerande och tillgänglig järnväg 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Samhällsnytta framför avreglering av järnvägen 4Mer demokrati mindre avregleringar 5Avreglering ger inte bättre utbud med lägre priser 6Bytesresor med tåg försvåras


Utskottsberedning: 2018/19:NU4 2018/19:TU17
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): 1 avslag, 13 saknar beslutsinformation

Motion 2018/19:1762 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 91 kB) Motion 2018/19:1762 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 140 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.