Luciano Astudillo (S)

Luciano Astudillo (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Malmö kommun
Titel Civilingenjör
Född år 1972

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2002-12-21 – 2004-10-31
    • Statsrådsersättare 2002-09-30 – 2002-11-04
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2004-11-01 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-12-01 – 2011-06-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-24 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2002-10-23
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Civilutskottet

    • Extra suppleant 2010-12-10 – 2011-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:424 av Astudillo, Luciano (s) 4 juni 2010 Svensk-dansk satsning på Kastrup
Interpellationsdebatt 2009/10:335 av Astudillo, Luciano (s) 28 maj 2010 Krafttag mot hälsoklyftan
Interpellationsdebatt 2009/10:308 av Astudillo, Luciano (s) 25 maj 2010 Integritet i arbetslivet
Interpellationsdebatt 2009/10:374 av Astudillo, Luciano (s) 25 maj 2010 Unga funktionshindrade

Starkare arbetslinje också för anhöriginvandrare

Skriftlig fråga 2009/10:832 av Astudillo, Luciano (s)

den 24 maj Fråga 2009/10:832 Starkare arbetslinje också för anhöriginvandrare av Luciano Astudillo s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Från den 15 april gäller att en person som bor i Sverige kan omfattas av ett så kallat försörjningskrav. I medierna har förändringen stundtals framställts som en

Inlämnad: 2010-05-24 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Svensk-dansk satsning på Kastrup

Interpellation 2009/10:424 av Astudillo, Luciano (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:424 Svensk-dansk satsning på Kastrup av Luciano Astudillo s till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Malmö stad, Lunds kommun och Region Skåne är beredda att tillsammans satsa 9 miljoner kronor på att stärka och marknadsföra Kastrups flygplats i Köpenhamn. Anledningen till den

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Mats Odell (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Svensk-dansk satsning på Kastrup

Tillfällig vapenamnesti

Skriftlig fråga 2009/10:808 av Astudillo, Luciano (s)

den 12 maj Fråga 2009/10:808 Tillfällig vapenamnesti av Luciano Astudillo s till justitieminister Beatrice Ask m Hittills har det i Sverige genomförts två vapenamnestier, den senaste 2007. Under den senaste vapenamnestin fick polisen in nära 14 000 vapen och 14 000 kilo ammunition. Polisnämnden i Malmö har i ett

Inlämnad: 2010-05-12 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.