Lena Ek (C)

Lena Ek (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Östergötlands län
Titel Jur.kand.
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-07-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2015-07-31
    • Ledig 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2004-07-19
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2011-09-28
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2015-05-28
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-07-19
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-07-19
    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-09-30 – 2004-07-19
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-07-19
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2002-12-19 – 2004-07-19
    • Miljödepartementet

    • Miljöminister 2011-09-29 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98-04 och 14-15. Ledamot finansutskottet 98-04. Vice ordförande miljö- och jordbruksutskottet 14-15. Suppleant utrikesutskottet 98-04. Ledamot riksdagens valberedning 02-04 och Europaparlamentet 04-11. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 02-04 och riksdagens interparlamentariska grupp 02-04. Statsråd och chef (miljöminister), Miljödepartementet 110929-141003.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98-04 och 14-15. Ledamot finansutskottet 98-04 och vice ordförande miljö- och jordbruksutskottet 14-15. Ledamot riksdagens valberedning 02-04 och Europaparlamentet 04-11. Suppleant utrikesutskottet 98-04. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 02-04 och riksdagens interparlamentariska grupp 02-04. Statsråd och chef (miljöminister), Miljödepartementet 110929-.
  • Föräldrar

    Åke Hemmingson och Margareta Cronblad.
  • Föräldrar

    Åke Hemmingson och Margareta Cronblad.
  • Utbildning

    Gymnasieexamen, samhällsvetenskaplig linje, Kalmar. Engelska och utlandskunskap, Sussex University, Brighton. Jur.kand., Lunds universitet 78-85. Forskarutbildning, internationell rätt.
  • Utbildning

    Gymnasieexamen, samhällsvetenskaplig linje, Kalmar. Engelska och utlandskunskap, Sussex University, Brighton. Jur. kand., Lunds universitet 78-85. Forskarutbildning, internationell rätt.
  • Anställningar

    Bostadsombudsman, Akademiska Föreningens bostäder i Lund. Forskare och föreläsare, internationell rätt, Lunds universitet 85-92.
  • Anställningar

    Bostadsombudsman, Akademiska föreningens bostäder i Lund. Forskare och föreläsare, internationell rätt, Lunds universitet 85-92.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Expert i utredningen om strukturfondsprogram för sydöstra Sverige 95. Ledamot, Barnkommittén 96-97. Ledamot, Jämställdhetsrådet 98-01. Styrelseledamot, Kungliga Tekniska högskolan 09-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Expert i utredningen om strukturfondsprogram för sydöstra Sverige 95. Ledamot, barnkommittén 96-97. Ledamot, Jämställdhetsrådet 98-01. Styrelseledamot, Kungliga Tekniska högskolan 09-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Valdemarsvik 95-98. Ledamot, kommunstyrelsen 95-01. Landstingsfullmäktig, Östergötlands län 94-98.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Valdemarsvik 95-98. Ledamot, kommunstyrelsen 95-01. Landstingsfullmäktig, Östergötlands län 94-98.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Centerpartiet Östergötland 93-98. Ordförande, Centerpartiets kvinnoförbund 98-00. Styrelseledamot, Södra Skogsägarna 04-09, Södra Gapro AB 07-09, Stockholm Environment Institute 08-, Norrköpings hamn AB. Styrelseordförande, Exselent on Porous Materials 07-09 och Swedish Brain Power 07-09. Ledamot, Centerpartiets partistyrelse och verkställande utskott.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Centerpartiet Östergötland 93-98. Ordförande, Centerpartiets kvinnoförbund 98-00. Styrelseledamot, Södra Skogsägarna 04-09, Södra Gapro AB 07-09, Stockholm Environment Institute 08-, Norrköpings hamn AB. Styrelseordförande, Exselent Porous Materials 07-09 och Swedish Brain Power 07-09. Ledamot, Centerpartiets partistyrelse och verkställande utskott.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition

Motion 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1.Inledning: Ett bra Sverige som kan bli ännu bättre 2.Utsikter för svensk ekonomi 2.1 Global återhämtning i sikte


Utskottsberedning: 2014/15:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 325 kB) Motion 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 549 kB)

Offentlig upphandling av livsmedel

Interpellation 2014/15:549 av Lena Ek (C)

Interpellation 2014/15:549 Offentlig upphandling av livsmedel av Lena Ek C till Statsrådet Ardalan Shekarabi S I Sverige har vi livsmedel av mycket god kvalitet. Vi har högre krav på djurskydd och miljöhänsyn än vad EU:s lagstiftning kräver. Djuren i Sverige använder minst antibiotika i EU, suggorna fixeras inte och grisen

Inlämnad: 2015-04-28 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2014/15:549 av Lena Ek (C) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Offentlig upphandling av livsmedel

Bisfenol A

Skriftlig fråga 2014/15:409 av Lena Ek (C)

Fråga 2014/15:409 Bisfenol A av Lena Ek C till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Allt fler studier rapporterar om konsekvenserna av exponering för hormonstörande ämnen konsekvenser som innebär att barn föds med lägre IQ och högre risk för autism och adhd samt att människor i vuxen ålder har högre risk för att utveckla

Inlämnad: 2015-04-10 Besvarare: Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2014/15:409 av Lena Ek (C) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.