Leif Nysmed (S)

Leif Nysmed (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 115
Titel Ombudsman/Träarbetare.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post leif.nysmed[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-07-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2017-01-09 – 2017-06-30
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2017-01-08
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 14-.
  • Föräldrar

    Jan Nyberg och Ann-Britt Nyberg Östergaard.
  • Utbildning

    Gymnasiekompetens/Komvux och Långholmens FHSK. Traditionell lärlingsutbildning, träarbetare, LO:s ombudsmannautbildning, Brunnsvik.
  • Anställningar

    Sörmans frisörsalong 86. Postgirot 87-88. HN-bygg 89-90. NCC AB 90-94. Kungsmontage 94. Tormunds Bygg 95. Byggettan 96. Skanska AB 99. JM entreprenad AB 99-00. Byggettan 00-14.
  • Kommunala uppdrag

    Suppleant, Huge AB, Huddinge.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Riksbyggens lokalförening i Stockholm.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Erkänn kurders rätt till självbestämmande

Motion 2016/17:2825 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2825 av Lawen Redar m.fl. S Erkänn kurders rätt till självbestämmande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska erkänna det kurdiska folkets rätt till självbestämmande och tillkännager detta för regeringen. Kurder och Kurdistan


Utskottsberedning: 2017/18:UU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2825 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2825 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 97 kB)

En politik för ökad jämlikhet

Motion 2016/17:2777 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2777 av Teres Lindberg m.fl. S En politik för ökad jämlikhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en jämlikhetskommission och tillkännager detta för regeringen. Motivering Efter nästan fyra decennier av ökande klyftor har ojämlikheten på


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2777 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:2777 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

En allmännytta, för alla

Motion 2016/17:2776 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2776 av Teres Lindberg m.fl. S En allmännytta, för alla Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge allmännyttan tydligare roll och syfte för att bygga bort bostadsbristen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Bristen på bostäder


Utskottsberedning: 2016/17:CU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2776 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:2776 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.