Leif Jakobsson (S)

Leif Jakobsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Malmö kommun
Titel Ombudsman
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2016-06-15 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2002-10-01 – 2016-06-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Socialdemokraterna

    • Vice gruppledare 2010-10-19 – 2012-02-28
    • Vice gruppledare 2008-06-05 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2016-06-14
    • Vice ordförande 2012-02-28 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-02-24 – 2012-02-27
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-11-10
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2004-10-26 – 2006-10-02
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-10-25
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2002-10-08 – 2016-06-14
    • Suppleant 2001-11-22 – 2002-10-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2012-02-24 – 2016-11-09
    • Ledamot 2002-02-15 – 2006-10-16
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2012-03-22
    • Ledamot 2004-11-25 – 2006-10-10
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-11-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98- (statsrådsersättare 981005-020930). Ledamot bostadsutskottet 04-06 och skatteutskott 12, vice ordförande 12-. Suppleant trafikutskottet 98-02 och 10-12, bostadsutskottet 98-04 och justitieutskottet 06. Suppleant riksdagsstyrelsen 01-02 och Utrikesnämnden 02-04 och 06-. Ledamot krigsdelegationen 02-06 och 12-, riksdagsstyrelsen 02- och Utrikesnämnden 04-06. Suppleant riksdagsstyrelsen 01-02. Vice gruppledare 08-12. Ordförande Svensk-tyska parlamentarikerförbundet.
  • Föräldrar

    Svetsaren Erik Jakobsson och Gudrun Andersson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje, slutår 74.
  • Anställningar

    Lastbilschaufför 75. Flygplansmontör 75-80. Metallarbetare 81-83. Ombudsman 85-98. Politiskt sakkunnig, Finansdepartementet 00-02. Statssekreterare, Finansdepartementet.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Kommittén om allmännyttiga bostadsföretag och bostadssocial utveckling 00-01. Ledamot, Signalspaningskommittén 09-11 och Skatteutjämningskommittén 08-11.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 79-98. Ledamot, valberedningen 79-85 och 97-98. Ledamot, fritidsnämnden 79-98, vice ordförande 86-88 och 92-94, ordförande 89-91 och 95-98. Ledamot, kulturkommittén 80-82. Styrelseledamot, Malmö Kommunala Bostadsbolag 08-. Ordförande, Sabo 07-. Ombud, Svenska Kommunförbundets länsavdelning, Malmöhus län 85-89. Styrelseledamot, Stiftelsen Friluftsfrämjandet Frostavallen 85-88 och Stiftelsen Spillepengen 85-94. Ledamot, Heleneholms stadsdelsnämnd, ordförande 90-91. Fullmäktig, Sydvästra Skånes kommunalförbund 96-98. Ombud, Kommunförbundet Skåne 97-98. Suppleant, sjukvårdsstyrelsen 76-79.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, SSU:s förbundsstyrelse 81-84. Styrelseledamot, Söderkulla socialdemokratiska förening 82-, ordförande 82-90. Ledamot, Socialdemokraternas verkställande utskott 84-90. Klubbordförande, Saab Aerokrafts avdelning av Metall 76-80.
  • Bostadsort

    Malmö

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Malmö högskola

Motion 2003/04:Ub490 av Hillevi Larsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub490 av Hillevi Larsson m.fl. s Malmö högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av att satsa på Malmö högskola. Motivering Utbyggnaden av Malmö högskola har varit en av de i särklass viktigaste satsningarna


Utskottsberedning: 2003/04:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Palestinska barn

Motion 2003/04:U250 av Luciano Astudillo och Leif Jakobsson (s)

Motion till riksdagen 2003/04:U250 av Luciano Astudillo och Leif Jakobsson s Palestinska barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ytterligare svenskt initiativ för att EU skall intensifiera sitt arbete för en förbättring av situationen för de palestinska


Utskottsberedning: 2003/04:UU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Infrastrukturen i Skåne

Motion 2003/04:T545 av Anita Jönsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:T545 av Anita Jönsson m.fl. s Infrastrukturen i Skåne Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av infrastruktursatsningar i Skåne som ett viktigt bidrag till hela Sveriges tillväxt och välfärd. Motivering Ett framtida


Utskottsberedning: 2003/04:TU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.