Lars U Granberg (S)

Lars U Granberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Pappersarbetare
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-10-22 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-09-30 – 2002-10-14
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2000-09-20 – 2002-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-09-19
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-10
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1998-12-02 – 2006-10-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:383 av Svedberg, Per (s) 29 juni 2010 Förmaksflimmer och jämlik vård
Interpellationsdebatt 2009/10:375 av Larsson, Hillevi (s) 29 juni 2010 Barnfattigdom
Interpellationsdebatt 2008/09:507 av Granberg, Lars U (s) 8 juni 2009 God levnadsnivå
Interpellationsdebatt 2008/09:288 av Granberg, Lars U (s) 27 februari 2009 Sågverk i Norrland

sanktioner vid underlåtenhet att upprätta energiplan

Skriftlig fråga 2000/01:729 av U Granberg, Lars (s)

den 13 februari Fråga 2000/01:729 av Lars U Granberg s till näringsminister Björn Rosengren om sanktioner vid underlåtenhet att upprätta energiplan Mot bakgrund av lagen 1977:439 om kommunal energiplanering undrar jag om regeringen kommer att använda sig av några sanktionsmöjligheter mot de eller den kommun som underlåter

Inlämnad: 2001-02-15 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

uppföljning av miljömål

Skriftlig fråga 2000/01:398 av Granberg, Lars U (s)

den 8 december Fråga 2000/01:398 av Lars U Granberg s till miljöminister Kjell Larsson om uppföljning av miljömål I dag pågår ett arbete ute runtom i vårt land med att införa s.k. energiförsörjningsplaner. Arbetet med detta går olika fort i olika delar av vårt land. Vissa kommuner säger sig inte vilja genomföra detta.

Inlämnad: 2000-12-08 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Elevinflytande

Motion 2000/01:Ub813 av Lars U Granberg (s)

Motion till riksdagen 2000/01:Ub813 av Granberg, Lars U s Elevinflytande Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av att stärka elevinflytandet. 2. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att elevinflytande


Utskottsberedning: ---2000/01:UbU13 2000/01:UbU8
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.