Lars Isovaara (SD)

Lars Isovaara (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län
Titel Civilingenjör
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-12-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-12-03
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-12-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-12-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2012/13:NU4 14 november 2012 Program för energieffektivisering och vissa andra frågor
Debatt om förslag 2011/12:NU24 18 juni 2012 Frågor om subventioner till kärnkraft
Debatt om förslag 2011/12:NU23 13 juni 2012 Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande
Debatt om förslag 2011/12:NU21 13 juni 2012 Timmätning för aktiva elkonsumenter

med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition

Motion 2011/12:Fi15 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi15 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2011/12:100 2012 års ekonomiska vårproposition SD350 1 Sammanfattning 1.1 Ansvar för Sverige Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt parti med nationalistisk grundsyn som betraktar värdekonservatism och upprätthållandet av en


Utskottsberedning: 2011/12:FiU20
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2011/12:Fi15 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 611 kB)

med anledning av skr. 2011/12:131 Vägen till nära-nollenergibyggnader

Motion 2011/12:C11 av Lars Isovaara och Carina Herrstedt (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:C11 av Lars Isovaara och Carina Herrstedt SD med anledning av skr. 2011/12:131 Vägen till nära-nollenergibyggnader SD287 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om skrivelsen Vägen till nära-nollenergibyggnader. Motivering


Utskottsberedning: 2011/12:CU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:C11 av Lars Isovaara och Carina Herrstedt (SD) (doc, 46 kB)

med anledning av prop. 2011/12:125 Geologisk lagring av koldioxid

Motion 2011/12:MJ7 av Josef Fransson och Lars Isovaara (SD)

Motion till riksdagen 2011/12:MJ7 av Josef Fransson och Lars Isovaara SD med anledning av prop. 2011/12:125 Geologisk lagring av koldioxid SD291 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tillstånd för geologisk lagring av koldioxid endast ska få


Utskottsberedning: 2011/12:MJU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2011/12:MJ7 av Josef Fransson och Lars Isovaara (SD) (doc, 49 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.