Kia Andreasson (MP)

Kia Andreasson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-19 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-27 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-27 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-10-08

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Europeiska investeringsbanken

Skriftlig fråga 2001/02:1285 av Andreasson, Kia (mp)

den 3 juni Fråga 2001/02:1285 av Kia Andreasson mp till finansminister Bosse Ringholm om Europeiska investeringsbanken Europeiska investeringsbanken, EIB, hanterar stora summor pengar som går till projekt med offentligt stöd både inom och utanför EU. Bankens utlåning på ca 40 miljarder euro per år går till projekt

Inlämnad: 2002-06-03 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Europeiska investeringsbanken

Skriftlig fråga 2001/02:1282 av Andreasson, Kia (mp)

den 3 juni Fråga 2001/02:1282 av Kia Andreasson mp till finansminister Bosse Ringholm om Europeiska investeringsbanken Europeiska investeringsbanken EIB hanterar stora summor pengar som går till projekt med offentligt stöd både inom och utanför EU. Bankens utlåning på ca 40 miljarder euro per år går till projekt som

Inlämnad: 2002-06-03 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

statslösa palestinier

Skriftlig fråga 2001/02:1264 av Andreasson, Kia (mp)

den 30 maj Fråga 2001/02:1264 av Kia Andreasson mp till statsrådet Jan O Karlsson om statslösa palestinier I en interpellationsdebatt angående denna grupp statslösa palestinier, som lever i ett vakuum utan att få besked om hur deras framtida verkställighet blir, sade Jan O Karlsson att det är Migrationsverkets chef

Inlämnad: 2002-05-30 Besvarare: statsrådet Jan O Karlsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.