Kenneth Johansson (C)

Kenneth Johansson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Dalarnas län
Titel Socionom
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-08-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2012-08-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-01-29 – 1996-02-29
    • Socialutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2012-08-31
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1996-02-06 – 1996-02-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Ordförande 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Valberedningen

    • Ledamot 2004-09-20 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-09-30 – 2004-09-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bunge flygfält

Skriftlig fråga 2009/10:943 av Johansson, Kenneth (c)

den 24 juni Fråga 2009/10:943 Bunge flygfält av Kenneth Johansson c till försvarsminister Sten Tolgfors m Under andra världskriget ansåg Kungliga Flygförvaltningen det vara behov av ett flygfält på norra Gotland. Därför exproprierades ett antal gårdar på det som nu är Bunge flygfält. I samband med den löstes gårdarna

Inlämnad: 2010-06-24 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Vindkraften och konsumentkooperativa regler

Motion 2009/10:Sk524 av Kenneth Johansson och Solveig Ternström (c)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk524 av Kenneth Johansson och Solveig Ternström c Vindkraften och konsumentkooperativa regler c568 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en utredning för att se över de konsumentkooperativa reglerna för skattefri


Utskottsberedning: 2009/10:SkU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk524 av Kenneth Johansson och Solveig Ternström (c) (doc, 37 kB)

Borttransport av bilvrak

Motion 2009/10:T499 av Kenneth Johansson (c)

Motion till riksdagen 2009/10:T499 av Kenneth Johansson c Borttransport av bilvrak c551 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om skyndsamma åtgärder för att Vägverket ska kunna transportera bort bilvrak. Motivering Bilvrak som står efter vägar och


Utskottsberedning: 2009/10:TU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T499 av Kenneth Johansson (c) (doc, 36 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.