Kenneth Johansson (C)

Kenneth Johansson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Dalarnas län
Titel Socionom
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-08-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2012-08-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-01-29 – 1996-02-29
    • Socialutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2012-08-31
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1996-02-06 – 1996-02-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Ordförande 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Valberedningen

    • Ledamot 2004-09-20 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-09-30 – 2004-09-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

fysisk aktivitet på recept

Skriftlig fråga 2002/03:1195 av Johansson, Kenneth (c)

den 30 juni Fråga 2002/03:1195 av Kenneth Johansson c till statsrådet Morgan Johansson om fysisk aktivitet på recept Fysisk aktivitet är naturligtvis mycket viktigt för folkhälsan och också ett prioriterat område av riksdagen. Mycket av genomförandet ska ske på lokal nivå, av kommuner, landsting och frivilliga organisationer,

Inlämnad: 2003-06-30 Besvarare: Morgan Johansson (S)

med anledning av skr. 2002/03:111 Landsbygdspolitik - resultatredovisning

Motion 2002/03:MJ30 av Jan Andersson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2002/03:MJ30 av Jan Andersson m.fl. c med anledning av skr. 2002/03:111 Landsbygdspolitik resultatredovisning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om uthållig tillväxt på landsbygden. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2003/04:MJU2
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

med anledning av prop. 2002/03:117 Ett samhälle med giftfria och resurssnåla kretslopp

Motion 2002/03:MJ27 av Jan Andersson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2002/03:MJ27 av Jan Andersson m.fl. c med anledning av prop. 2002/03:117 Ett samhälle med giftfria och resurssnåla kretslopp 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 21 2 Förslag till riksdagsbeslut 22 3 Inledning 23 4 Minska avfallsmängden 23 5 Giftfria kretslopp 24 6 Konsumenterna i


Utskottsberedning: 2003/04:MJU4
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.