Kenneth Johansson (C)

Kenneth Johansson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Dalarnas län
Titel Socionom
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-08-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2012-08-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-01-29 – 1996-02-29
    • Socialutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2012-08-31
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1996-02-06 – 1996-02-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Ordförande 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Valberedningen

    • Ledamot 2004-09-20 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-09-30 – 2004-09-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

expropriationslagens ersättningsregler

Skriftlig fråga 1999/2000:1415 av Johansson, Kenneth (c)

den 14 september Fråga 1999/2000:1415 av Kenneth Johansson c till justitieminister Laila Freivalds om expropriationslagens ersättningsregler Ersättningsreglerna i expropriationslagen bygger på tanken att en expropriation ska kosta så lite som möjligt för samhället. Vid lagens tillkomst, för snart 30 år sedan, betraktades

Inlämnad: 2000-09-14 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Kunskapsbygget 2000 - det livslånga lärandet

Skriftlig fråga 1999/2000:1414 av Johansson, Kenneth (c)

den 13 september Fråga 1999/2000:1414 av Kenneth Johansson c till utbildningsminister Thomas Östros om Kunskapsbygget 2000 det livslånga lärandet Kunskapslyftskommitténs slutbetänkande Kunskapsbygget 2000 det livslånga lärandet är en bred genomgång av viktiga vuxenutbildningspolitiska frågeställningar. Slutbetänkandets

Inlämnad: 2000-09-14 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

åtgärder mot ökad narkotikaanvändning

Skriftlig fråga 1999/2000:1405 av Johansson, Kenneth (c)

den 6 september Fråga 1999/2000:1405 av Kenneth Johansson c till socialminister Lars Engqvist om åtgärder mot ökad narkotikaanvändning Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning presenterade nyligen en rapport om tendenser i drogutvecklingen under våren CAN:s rapporteringssystem om droger, CDR, Tendenser

Inlämnad: 2000-09-06 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se