Kenneth Johansson (C)

Kenneth Johansson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Dalarnas län
Titel Socionom
Född år 1956

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-08-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2012-08-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-01-29 – 1996-02-29
    • Socialutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2012-08-31
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1996-02-06 – 1996-02-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Ordförande 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Suppleant 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Valberedningen

    • Ledamot 2004-09-20 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-09-30 – 2004-09-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Pensionsombudsman – i medborgarens tjänst

Motion 2011/12:Sf249 av Kenneth Johansson (C)

Motion till riksdagen 2011/12:Sf249 av Kenneth Johansson C Pensionsombudsman i medborgarens tjänst C308 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett samlat ansvar för pensioner som helhet, om behovet av ett förbättrat underlag och information till


Utskottsberedning: 2011/12:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Sf249 av Kenneth Johansson (C) (doc, 49 kB)

Nya regionala skattebaser

Motion 2011/12:N395 av Per Åsling och Kenneth Johansson (C)

Motion till riksdagen 2011/12:N395 av Per Åsling och Kenneth Johansson C Nya regionala skattebaser C463 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa nya regionala skattebaser. Motivering Varje år produceras ungefär 65 TWh förnybar el nästan


Utskottsberedning: 2011/12:NU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:N395 av Per Åsling och Kenneth Johansson (C) (doc, 54 kB)

Intrång av ny infrastruktur i skogsmark

Motion 2011/12:MJ299 av Anders Åkesson och Kenneth Johansson (C)

Motion till riksdagen 2011/12:MJ299 av Anders Åkesson och Kenneth Johansson C Intrång av ny infrastruktur i skogsmark C410 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att i samband med framtida investeringar i ny infrastruktur ställa krav på att dessa


Utskottsberedning: 2011/12:CU9 2011/12:MJU11 2012/13:JuU11
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2011/12:MJ299 av Anders Åkesson och Kenneth Johansson (C) (doc, 53 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.