Johan Lönnroth (V)

Johan Lönnroth (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2003-02-06

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-01-01 – 2003-02-06
    • Ledig 2002-11-15 – 2002-12-31
    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-11-14
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-01-01 – 2003-02-06
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-02-05
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1992-10-13 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-10-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1996-09-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-10-11
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1997-09-25 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sverige och euron

Skriftlig fråga 1999/2000:1193 av Lönnroth, Johan (v)

den 5 juli Fråga 1999/2000:1193 av Johan Lönnroth v till statsminister Göran Persson om Sverige och euron Den svenska regeringen har hittills sagt att frågan om ett svenskt EMU-deltagande ska avgöras i en svensk folkomröstning och att Sverige självt väljer om och när vi ska gå med. I Europeiska centralbankens konvergensrapport

Inlämnad: 2000-07-05 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

SÄPO och öppenheten

Skriftlig fråga 1999/2000:1129 av Lönnroth, Johan (v)

den 15 juni Fråga 1999/2000:1129 av Johan Lönnroth v till justitieminister Laila Freivalds om SÄPO och öppenheten Den 1 april 1999 trädde den nya lagstiftning i kraft som skulle leda till att personer som misstänkte att de var registrerade hos SÄPO skulle få möjlighet att ta del av uppgifter om sig själva. Givetvis

Inlämnad: 2000-06-15 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

SÄPOs verksamhetsinriktning

Skriftlig fråga 1999/2000:1130 av Lönnroth, Johan (v)

den 15 juni Fråga 1999/2000:1130 av Johan Lönnroth v till justitieminister Laila Freivalds om SÄPO:s verksamhetsinriktning SÄPO:s författningsskydd syftar till att bekämpa verksamhet som med våld eller obehörigt tvång vill ändra vårt statsskick, hindra medborgarna att utöva sina fri- och rättigheter eller otillbörligt

Inlämnad: 2000-06-15 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.