Johan Lönnroth (V)

Johan Lönnroth (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2003-02-06

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2003-01-01 – 2003-02-06
    • Ledig 2002-11-15 – 2002-12-31
    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-11-14
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2003-01-01 – 2003-02-06
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-02-05
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1992-10-13 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-10-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1996-09-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-10-11
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1997-09-25 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

intellektuella i Iran

Skriftlig fråga 2001/02:1207 av Lönnroth, Johan (v)

den 22 maj Fråga 2001/02:1207 av Johan Lönnroth v till utrikesminister Anna Lindh om intellektuella i Iran Nyligen besökte utrikesministern Islamiska republiken Iran. Besöket kan motiveras utifrån att utrikesministern ville höja rösten den s.k. kritiska dialogen med Iran och framföra kritik mot republikens regering

Inlämnad: 2002-05-22 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

upphovsrätt

Skriftlig fråga 2001/02:228 av Lönnroth, Johan (v)

den 19 november Fråga 2001/02:228 av Johan Lönnroth v till kulturminister Marita Ulvskog om upphovsrätt En arbetsmarknadskonflikt mellan Svenska Journalistförbundet och Tidningsutgivarna är under uppsegling. Statsmakterna ska inte genom lagstiftning eller på annat sätt lägga sig i pågående arbetsmarknadskonflikter.

Inlämnad: 2001-11-19 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

EU-kommissionens förslag till hamndirektiv

Skriftlig fråga 2001/02:41 av Lönnroth, Johan (v)

den 28 september Fråga 2001/02:41 av Johan Lönnroth v till näringsminister Björn Rosengren om EU-kommissionens förslag till hamndirektiv EU-kommissionen har nu lagt ett förslag till hamndirektiv som bl.a. innebär minskade möjligheter till en effektiv samordning mellan hamn- och stuveriföretag. Förslaget har väckt starka

Inlämnad: 2001-09-28 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.