Johan Johansson (M)

Johan Johansson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Norrbottens län
Titel Ekonomie doktor
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2011-03-07 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2011-03-08 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Strategiskt branschprogram för digital era

Interpellation 2013/14:401 av Lundh Sammeli, Fredrik (S)

den 2 april Interpellation 2013/14:401 Strategiskt branschprogram för digital era av Fredrik Lundh Sammeli S till näringsminister Annie Lööf C Etableringarna av Facebooks serverhallar i Luleå och KNC Miner i Boden är indikationer på en ny industristruktur för digital produktion i norra Sverige. Klimat, tillgången

Inlämnad: 2014-04-02 Besvarare: Annie Lööf (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Strategiskt branschprogram för digital era

Rymdturism

Interpellation 2013/14:380 av Adolfsson Elgestam, Carina (S)

den 21 mars Interpellation 2013/14:380 Rymdturism av Carina Adolfsson Elgestam S till näringsminister Annie Lööf C Om alla legala förutsättningar faller på plats skulle Kiruna kunna bli den första rymdhamnen utanför USA att skicka upp rymdturister. I Europa finns konkurrenterna i första hand i Storbritannien, Tyskland,

Inlämnad: 2014-03-21 Besvarare: Annie Lööf (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Rymdturism

Privatiseringar och kollektivavtal i hemtjänsten

Interpellation 2013/14:340 av Sjöstedt, Jonas (V)

den 10 mars Interpellation 2013/14:340 Privatiseringar och kollektivavtal i hemtjänsten av Jonas Sjöstedt V till statsrådet Maria Larsson KD En stor del av den svenska hemtjänsten har i dag tagits över av privata, vinstsyftande företag. Som om dagens privatiseringar inte vore tillräckliga föreslås nu i utredningen

Inlämnad: 2014-03-10 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Privatiseringar och kollektivavtal i hemtjänsten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.