Störningar på webbplatsen

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs testsändningar via webb-tv som visas på webbplatsen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Johan Hultberg (M)

Johan Hultberg (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 130
Titel Politisk sekreterare/Student.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866108
E-post johan.hultberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-02-27 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-09-12 – 2017-02-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2016-09-11
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-02-14 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2019-02-14
    • Suppleant 2013-10-04 – 2014-10-07

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10- och EU-nämnden 14-. Suppleant EU-nämnden 13-14.
  • Föräldrar

    Tjänstemannen Lars Hultberg och utvecklingsledaren AnneMarie Hultberg, f. Andrésen.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Gentekniknämnden 10-18. Ledamot, Gentekniknämnden 18-. Ledamot, miljömålsberedningen och Naturvårdsverkets insynsråd t.o.m. 18.
  • Bostadsort

    Fjällbacka (Tanums kommun)

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Marknadsföring av snus och andra tobaksvaror på internet

Skriftlig fråga 2018/19:317 av Johan Hultberg (M)

Fråga 2018/19:317 Marknadsföring av snus och andra tobaksvaror på internet av Johan Hultberg M till Socialminister Lena Hallengren S Den 12 december fattade riksdagen beslut om regeringens proposition 2017/18:156 Ny lag om tobak och liknande produkter Propositionen hade flera brister och grundläggande problem. Särskilt

Inlämnad: 2019-02-26 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:317 av Johan Hultberg (M) (pdf, 109 kB)

Hälsa och livsvillkor bland unga hbtq-personer

Interpellation 2018/19:101 av Johan Hultberg (M)

Interpellation 2018/19:101 Hälsa och livsvillkor bland unga hbtq-personer av Johan Hultberg M till Socialminister Lena Hallengren S Under det senaste decenniet har forskningen kring skillnader mellan hälsa och livsvillkor baserat på sexuell läggning och könsidentitet ökat. Dock finns det fortfarande många kunskapsluckor.

Inlämnad: 2019-02-25 Svarsdatum: 2019-03-07 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:101 av Johan Hultberg (M) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hälsa och livsvillkor bland unga hbtq-personer

Fisket i Koster-Väderöfjorden

Interpellation 2018/19:100 av Johan Hultberg (M)

Interpellation 2018/19:100 Fisket i Koster-Väderöfjorden av Johan Hultberg M till Statsrådet Jennie Nilsson S Den så kallade januariöverenskommelsen mellan de båda regeringspartierna, Socialdemokraterna och Miljöpartiet, samt deras två stöd- och samarbetspartier, Centerpartiet och Liberalerna, innehåller 73 punkter som

Inlämnad: 2019-02-25 Svarsdatum: 2019-03-08 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:100 av Johan Hultberg (M) (pdf, 100 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fisket i Koster-Väderöfjorden

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.