Jenny Petersson (M)

Jenny Petersson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-05-07 – 2018-09-24
    • Ledig 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Ordinarie 2015-03-30 – 2018-01-28
    • Ledig 2014-11-03 – 2015-03-29
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-11-02
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-11-20 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialutskottet 15-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-15, arbetsmarknadsutskottet 10-15 och finansutskottet 15-. Ledamot talmannens referensgrupp för jämställdhetsfrågor 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Insynsrådet, Länsstyrelsen i Hallands län. Insynsrådet, Läkemedelsverket. Insynsrådet, SiS (Statens institutionsstyrelse).
  • Bostadsort

    Halmstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sveriges framtid som välfärdsnation

Skriftlig fråga 2016/17:1379 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1379 Sveriges framtid som välfärdsnation av Jenny Petersson M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S I höstas föreslog utredaren Ilmar Reepalu ett vinsttak för privata välfärdsföretag. Han fick också ett tilläggsdirektiv om att titta på hur olika kvalitetsmått kan förbättra vård, skola och omsorg. Att inte

Inlämnad: 2017-05-10 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1379 av Jenny Petersson (M) (pdf, 86 kB)

FN:s kvinnokommission

Skriftlig fråga 2016/17:1313 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1313 FN:s kvinnokommission av Jenny Petersson M till Utrikesminister Margot Wallström S Saudiarabien är ett av de värsta länderna i världen när det kommer till systematisk diskriminering av kvinnor. Det är ett land där kvinnor enligt lag är underordnade män och där kvinnor till exempel inte får köra bil.

Inlämnad: 2017-04-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1313 av Jenny Petersson (M) (pdf, 76 kB)

Saudiarabien i FN:s kvinnokommission

Skriftlig fråga 2016/17:1301 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1301 Saudiarabien i FN:s kvinnokommission av Jenny Petersson M till Statsrådet Åsa Regnér S Saudiarabien är ett av de värsta länderna i världen när det kommer till systematisk diskriminering av kvinnor. Ett land där kvinnor enligt lag är underordnade män och där kvinnor till exempel inte får köra bil. Saudiarabien

Inlämnad: 2017-04-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1301 av Jenny Petersson (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.