Ingegerd Wärnersson (S)

Ingegerd Wärnersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel rektor
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-01-30

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1998-10-07 – 2002-01-30
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-06
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 1998-10-05 – 1998-10-20
    • Ledamot 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 1998-10-29
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Placeringskommunens ansvar

Motion 1997/98:So664 av Ingegerd Wärnersson och Anita Jönsson (s)

Motion till riksdagen 1997/98:So664 av Ingegerd Wärnersson och Anita Jönsson s Placeringskommunens ansvar Enligt socialtjänstlagen gäller följande förändring angående undantag från vistelsekommunens ansvar fr.o.m. 1997-07-01. För att uppnå ett sammanhållet vårdansvar utvidgas ansvaret för den kommun som fattar beslut


Utskottsberedning: -1997/98:SoU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Kulturellt bevarande av hamnar

Motion 1997/98:Kr258 av Kaj Larsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Kr258 av Kaj Larsson m.fl. s Kulturellt bevarande av hamnar Längs våra kuster har vi många hamnar. En stor del av dessa är inte aktiva som fiskehamnar men får ändå anses ha ett stort kulturellt värde, tillsammans med samhällena som omger hamnarna. Här har våra förfäder i århundraden bedrivit


Utskottsberedning: -1997/98:KrU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Balsgårds betydelse för svensk trädgårdsodling

Motion 1997/98:Jo225 av Ulla Wester-Rudin och Ingegerd Wärnersson (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo225 av Ulla Wester-Rudin och Ingegerd Wärnersson s Balsgårds betydelse för svensk trädgårdsodling Jämfört med övriga Europa bedrivs svensk trädgårdsodling i Norden under extrema klimatförhållanden. Stora krav ställs på tillgång till ett klimatanpassat växtmaterial, varvid sortvalet


Utskottsberedning: -1997/98:JoU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.