Ingegerd Sahlström (S)

Ingegerd Sahlström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel rektor
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1999-03-31

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1998-10-20 – 1999-03-31
    • Ordinarie 1998-10-05 – 1998-10-19
    • Ledig 1995-11-16 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1995-11-15
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-01-19
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-01-19
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 1994-10-18 – 1996-05-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1991-12-18 – 1994-11-15
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-11-15 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1994/95:164 Jämställdhet mellan kvinnor och män inom utbildningsområdet

Motion 1994/95:Ub42 av Ingegerd Sahlström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub42 av Ingegerd Sahlström m.fl. s med anledning av prop. 1994/95:164 Jämställdhet mellan kvinnor och män inom utbildningsområdet Regeringens målsättning gällande en jämnare könsfördelning bland professorer hälsas med tillfredsställelse. Den takt med vilken kvinnliga professorer hittills


Utskottsberedning: -1994/95:UbU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:139 Särskilda utbildningssatsningar inom högskolan

Motion 1994/95:Ub16 av Ingegerd Sahlström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub16 av Ingegerd Sahlström m.fl. s med anledning av prop. 1994/95:139 Särskilda utbildningssatsningar inom högskolan Vi har noterat att Högskolan i Halmstad föreslås erhålla 65 av de platser den begärt inom särskilda utbildningsinsatser inom högskolan. Dock är även de uteblivna platserna


Utskottsberedning: --1994/95:UbU15
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Kvinnoforskningen vid högskolan i Halmstad

Motion 1994/95:Ub629 av Ingegerd Sahlström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub629 av Ingegerd Sahlström m.fl. s Kvinnoforskningen vid högskolan i Halmstad Det svenska samhället behöver den injektion som en livaktig kvinnoforskning innebär. I förhållande till den totalt manligt dominerade forskarvärlden är de insatser som gjorts hittills mycket begränsade. Kvinnoforskningen


Utskottsberedning: -1994/95:UbU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.