Ingegerd Sahlström (S)

Ingegerd Sahlström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel rektor
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1999-03-31

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1998-10-20 – 1999-03-31
    • Ordinarie 1998-10-05 – 1998-10-19
    • Ledig 1995-11-16 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1995-11-15
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-01-19
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-01-19
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 1994-10-18 – 1996-05-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1991-12-18 – 1994-11-15
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-11-15 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1992/93:256 Sekretess i mål om barnpornografibrott

Motion 1992/93:K31 av Margareta Israelsson och Ingegerd Sahlström (s)

Motion till riksdagen 1992/93:K31 av Margareta Israelsson och Ingegerd Sahlström s med anledning av prop. 1992/93:256 Sekretess i mål om barnpornografibrott Efter den i det närmaste traumatiska händelseutvecklingen vid Stockholms tingsrätt, i samband med det uppmärksammade barnpornografimålet, är det mycket tillfredsställande


Utskottsberedning: -1992/93:KU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1993/94, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1992/93:Fi122 av Margareta Winberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1992/93:Fi122 av Margareta Winberg m.fl. s med anledning av prop. 1992/93:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1993/94, m.m. kompletteringsproposition Vårdnadsbidrag och föräldraförsäkring Nuvarande regering har vid åtskilliga tillfällen utlovat ett vårdnadsbidrag


Utskottsberedning: -1992/93:FiU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:230 Valfrihet i skolan

Motion 1992/93:Ub166 av Margareta Winberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1992/93:Ub166 av Margareta Winberg m.fl. s med anledning av prop. 1992/93:230 Valfrihet i skolan I propositionen föreslås dels att skäligaavgifter får tas ut av elever i fristående skolor trots att nuvarande bidragsprocent, dvs 85 av kommunens genomsnittskostnad per elev och stadium, bibehålls,


Utskottsberedning: --1992/93:UbU17
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.