Ingegerd Sahlström (S)

Ingegerd Sahlström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel rektor
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1999-03-31

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1998-10-20 – 1999-03-31
    • Ordinarie 1998-10-05 – 1998-10-19
    • Ledig 1995-11-16 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1995-11-15
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-01-19
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-01-19
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 1994-10-18 – 1996-05-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1991-12-18 – 1994-11-15
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-11-15 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kemiteknisk ingenjörsutbildning till Halmstad

Motion 1989/90:Ub657 av Ingegerd Sahlström m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Ub657 av Ingegerd Sahlström m.fl. s Kemiteknisk ingenjörsutbildning till Halmstad Utbildningsministern drar i årets budgetproposition upp riktlinjerna för utbyggnad av den kortare ingenjörsutbildning som skall ersätta fjärde året


Utskottsberedning: -1989/90:UbU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Ub657 av Ingegerd Sahlström m.fl. (s) (pdf, 83 kB)

Västkustbanan

Motion 1989/90:T553 av Owe Andréasson m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:T553 av Owe Andréasson m.fl. s Västkustbanan Kapaciteten på den enkelspåriga västkustbanan är hårt ansträngd. Tågtrafiken på banan är ofta utsatt för störningar med dålig tågföring och därmed förlängda res- och transporttider


Utskottsberedning: -1989/90:TU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:T553 av Owe Andréasson m.fl. (s) (pdf, 66 kB)

Minskat kväveutsläpp i havet

Motion 1989/90:Jo751 av Lars Svensson m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Jo751 av Lars Svensson m.fl. s Minskat kväveutsläpp i havet Riksdagen har i samband med behandling av miljöpropositionen uttalat att en mycket kraftig reducering av utsläppen av kväve i havet måste ske. För att klara detta måste


Utskottsberedning: -1989/90:JoU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Jo751 av Lars Svensson m.fl. (s) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.