Ingegerd Sahlström (S)

Ingegerd Sahlström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel rektor
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1999-03-31

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1998-10-20 – 1999-03-31
    • Ordinarie 1998-10-05 – 1998-10-19
    • Ledig 1995-11-16 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1995-11-15
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-01-19
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-01-19
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 1994-10-18 – 1996-05-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1991-12-18 – 1994-11-15
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-11-15 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning

Motion 1989/90:Ub119 av Barbro Westerholm m.fl. (fp, s, m, c, vpk, mp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Ub 119 av Barbro Westerholm m.fl. fp, s, m, c, vpk, mp med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning Reellt resurstillskott till kvinnoforskningen Bakgrund Under de senaste hundra åren har omvälvande förändringar skett i mäns


Utskottsberedning: -----1989/90:UbU25
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Ub119 av Barbro Westerholm m.fl. (fp, s, m, c, vpk, mp) (pdf, 198 kB)

med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning

Motion 1989/90:Ub56 av Margareta Winberg m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Ub5 6 av Margareta Winberg m.fl. s med anledning av prop. 1989/90:90 om forskning I propositionen konstateras att dimensioneringen av forskarutbildningen i Sverige måste utökas dels för att svara upp till samhällets behov av ny


Utskottsberedning: -1989/90:UbU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Ub56 av Margareta Winberg m.fl. (s) (pdf, 101 kB)

Utbildningsplatser på fristående kurser vid högskolan i Halmstad

Motion 1989/90:Ub659 av Ulla-Britt Åbark m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Ub659 av Ulla-Britt Åbark m.fl. s Utbildningsplatser på fristående kurser vid högskolan i Halmstad Högskolan i Halmstad har innevarande läsår, 1989/90, resurser för att erbjuda 164 årsstudieplatser på fristående kurser. UHÄ föreslog


Utskottsberedning: -1989/90:UbU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Ub659 av Ulla-Britt Åbark m.fl. (s) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.