Ingegerd Sahlström (S)

Ingegerd Sahlström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel rektor
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1999-03-31

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1998-10-20 – 1999-03-31
    • Ordinarie 1998-10-05 – 1998-10-19
    • Ledig 1995-11-16 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1995-11-15
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-01-19
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-01-19
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 1994-10-18 – 1996-05-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1991-12-18 – 1994-11-15
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-11-15 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1990/91:115 Vissa skollagsfrågor m.m.

Motion 1990/91:Ub184 av Maj-Inger Klingvall m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub184 av Maj-Inger Klingvall m.fl. s med anledning av prop. 1990/91:115 Vissa skollagsfrågor m.m. Flexibel skolstart Regeringen har i prop 1990/91:115 lagt förslag om flexibel skolstart från 6 år. Vårt land har en unik förskola/barnomsorg inte minst genom att den omfattar så många barn.


Utskottsberedning: -1990/91:UbU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:119 Särskilt kommunalt bostadstillägg till folkpension

Motion 1990/91:Sf42 av Marianne Carlström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:Sf42 av Marianne Carlström m.fl. s med anledning av prop. 1990/91:119 Särskilt kommunalt bostadstillägg till folkpension Skattereformen innebär genomgripande förändringar för enskilda, företag och sammanslutningar, kort sagt för hela det svenska samhället. Reformen kommer i ett antal


Utskottsberedning: -1990/91:SfU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:85 Växa med kunskaper - om gymnasieskolan och vuxenutbildningen

Motion 1990/91:Ub133 av Ingegerd Sahlström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub133 av Ingegerd Sahlström m.fl. s med anledning av prop. 1990/91:85 Växa med kunskaper om gymnasieskolan och vuxenutbildningen I propositionen gällande gymnasieskolan och vuxenundervisningen kan man läsa att i gymnasieskolan skall alla ungdomar mellan 16 och 20 år erbjudas utbildning.


Utskottsberedning: -1990/91:UbU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.