Ingegerd Sahlström (S)

Ingegerd Sahlström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel rektor
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1999-03-31

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1998-10-20 – 1999-03-31
    • Ordinarie 1998-10-05 – 1998-10-19
    • Ledig 1995-11-16 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1995-11-15
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-01-19
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-01-19
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 1994-10-18 – 1996-05-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1991-12-18 – 1994-11-15
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-11-15 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nytt polishus i Halmstad

Motion 1988/89:Ju246 av Rolf Kenneryd m.fl. (c, s, m, fp)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Ju246 av Rolf Kenneryd m.fl. c, s, m, fp Nytt polishus i Halmstad Polishuset i Halmstad projekterades och byggdes 1962 dvs under den tid då kommunen var huvudman för polisverksamheten. Antalet anställda var då ca 70 personer


Utskottsberedning: -1988/89:JuU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Ju246 av Rolf Kenneryd m.fl. (c, s, m, fp) (pdf, 77 kB)

Kostutbildning för vårdansvariga

Motion 1988/89:Ub819 av Marianne Carlström m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Ub819 av Marianne Carlström m.fl. s Kostutbildning för vårdansvariga Inom det sociala omvårdnadsområdet utvecklas i dag olika boendeformer t.ex. gruppboende, boende i servicehus eller eget boende. Vårdpersonal arbetar inom samtliga


Utskottsberedning: -1988/89:UbU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Ub819 av Marianne Carlström m.fl. (s) (pdf, 57 kB)

Livsmedelskontrollen

Motion 1988/89:Jo523 av Marianne Carlström m.fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Jo523 av Marianne Carlström m.fl. s Livsmedelskontrollen Mot. 1988/89 Jo523-531 Miljörisker i lantbruket, störningar i vatten och havsmiljön, kemikalier och hälsofarliga material och miljöfarliga processer i industri och handel


Utskottsberedning: ---1988/89:JoU14
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Jo523 av Marianne Carlström m.fl. (s) (pdf, 91 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.