Hans Karlsson (S)

Hans Karlsson i Hallsberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel skogsarbetare
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2000-09-19
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-09-19
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-02-27 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-09-19
    • Suppleant 1995-01-01 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Postens avgifter

Skriftlig fråga 1999/2000:635 av Karlsson, Hans (s)

den 28 februari Fråga 1999/2000:635 av Hans Karlsson s till näringsminister Björn Rosengren om Postens avgifter Enligt uppgift avser Postgirot att ta ut en avgift på 20 kr för dem som hämtar sina pengar på Posten. Detta är ytterligare ett exempel på hur avgiftshysterin breder ut sig. Särskilt tveksamt tycker jag det

Inlämnad: 2000-02-28 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

verksamheten vid de mindre tingsrätterna

Skriftlig fråga 1999/2000:352 av Karlsson, Hans (s)

den 7 december Fråga 1999/2000:352 av Hans Karlsson s till justitieminister Laila Freivalds om verksamheten vid de mindre tingsrätterna Riksdagen har den 7 december beslutat om anslagen till bl.a. domstolsväsendet. Beslutet innebär en ramökning, men ändå upplever personalen vid de mindre tingsrätterna att medelstilldelningen

Inlämnad: 1999-12-09 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Teckenspråk

Motion 1999/2000:Ub308 av Agneta Brendt m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub308 av Brendt, Agneta s Teckenspråk Sedan några år tillbaka är det möjligt för hörande elever på grundskolans högstadium att välja teckenspråk som alternativ till grundskolans B- språk, tyska, franska och spanska. Även i gymnasieskolan kan hörande elever välja teckenspråk som C-språk.


Utskottsberedning: -1999/2000:UbU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.