Störningar på webbplatsen

Under torsdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs testsändningar via webb-tv som visas på webbplatsen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Håkan Svenneling (V)

Håkan Svenneling (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Värmlands län, plats 102
Titel Landsbygdsutvecklare
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hakan.svenneling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman 2014-09-29 –
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant finansutskottet 14-, försvarsutskottet 14- och näringsutskottet 14-. Kvittningsman Vänsterpartiet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-16.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Parlamentariska landsbygdskommittén.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Atlantic Council

Skriftlig fråga 2018/19:425 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:425 Atlantic Council av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige ger sedan 2013 ekonomiskt stöd, genom Utrikesdepartementet, till den amerikanska tankesmedjan Atlantic Council. Tankesmedjan arbetar med globala säkerhetspolitiska frågor och transatlantiskt samarbete. Sveriges stöd

Inlämnad: 2019-03-19 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:425 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 105 kB)

Situationen i Kamerun

Skriftlig fråga 2018/19:402 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:402 Situationen i Kamerun av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Konflikten i Kamerun har pågått under flera år och eskalerat ytterligare på senare tid. Den engelskspråkiga minoriteten som utgör omkring 20 procent av landets befolkning och bor i de västra delarna av landet upplever

Inlämnad: 2019-03-13 Svarsdatum: 2019-03-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:402 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 88 kB)

Export av krigsmateriel till stater som krigar i Jemen

Skriftlig fråga 2018/19:174 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:174 Export av krigsmateriel till stater som krigar i Jemen av Håkan Svenneling V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I punkt 70 i den överenskommelse mellan S, MP, L och C som den nya regeringen vilar på går det att läsa följande: De fyra partiernas principiella inställning är att inte

Inlämnad: 2019-02-07 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:174 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 101 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.