Gunnar Hedberg (M)

Gunnar Hedberg (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Uppsala län
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2012-02-25 – 2012-12-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-05-18 – 2017-06-18
    • Ersättare 2014-12-01 – 2015-05-30
    • Ersättare 2014-01-13 – 2014-04-17
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-12-03 – 2015-05-30
    • Suppleant 2014-01-15 – 2014-04-17
    • Suppleant 2012-03-21 – 2012-12-31
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant 2017-05-31 – 2017-06-18
    • Extra suppleant 2014-12-02 – 2015-05-30
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ledamot 2016-01-01 – 2018-12-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12 och 14-15 (ersättare 120225-121231, 140113-140417 och 141201-150530). Suppleant trafikutskottet 12 och 14-15. Ledamot Riksdagens ansvarsnämnd 16-. Extra suppleant EU-nämnden 14-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2016/17:543 av Gunnar Hedberg (M) 13 juni 2017 Hotade verksamheter för misshandlade kvinnor
Interpellationsdebatt 2016/17:532 av Annika Qarlsson (C) 13 juni 2017 Jämställdhetsmyndigheten
Frågestund 1 juni 2017 Frågestund
Interpellationsdebatt 2014/15:497 av Gunnar Hedberg (M) 24 april 2015 Svaveldirektivet

Villkoren för skogsbruket

Skriftlig fråga 2016/17:1544 av Gunnar Hedberg (M)

Fråga 2016/17:1544 Villkoren för skogsbruket av Gunnar Hedberg M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Skogsnäring, berörda myndigheter och juridiska experter är överens om att artskyddsförordningen bör ses över. Skogsägarna uppfattar, med rätta, att äganderätten till skogen håller på att urholkas. Ofta sker detta genom små

Inlämnad: 2017-06-07 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1544 av Gunnar Hedberg (M) (pdf, 77 kB)

Byggstart för fyrspår mellan Uppsala och Stockholm

Skriftlig fråga 2016/17:1519 av Gunnar Hedberg (M)

Fråga 2016/17:1519 Byggstart för fyrspår mellan Uppsala och Stockholm av Gunnar Hedberg M till Statsrådet Anna Johansson S Ungefär 20 000 människor pendlar dagligen mellan Uppsala och Stockholm. Uppsala län och Stockholms län är hemvist för en fjärdedel av Sveriges befolkning och här skapas en stor del av Sveriges BNP.

Inlämnad: 2017-06-02 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1519 av Gunnar Hedberg (M) (pdf, 81 kB)

Hotade verksamheter för misshandlade kvinnor

Interpellation 2016/17:543 av Gunnar Hedberg (M)

Interpellation 2016/17:543 Hotade verksamheter för misshandlade kvinnor av Gunnar Hedberg M till Statsrådet Åsa Regnér S Nationellt centrum för kvinnofrid, tidigare Rikskvinnocentrum, har systematiskt, nyskapande och forskningsbaserat byggt upp verksamheter som är unika i att hjälpa och skapa förändringar för framför

Inlämnad: 2017-05-23 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2016/17:543 av Gunnar Hedberg (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hotade verksamheter för misshandlade kvinnor

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.