Dag Klackenberg (M)

Dag Klackenberg (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-01-01 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-01-19 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2015-01-29 – 2018-01-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-11-25 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14 och 15- (statsrådsersättare 140929-141003). Suppleant försvarsutskottet 15- och EU-nämnden 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2017/18:KU20 18 juni 2018 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2017/18:KU42 22 maj 2018 Vissa villkor för statsråd och statssekreterare
Debatt om förslag 2017/18:KU23 18 april 2018 Ny dataskyddslag
Information från regeringen 26 mars 2018 Återrapportering från Europeiska rådets möte

Dokument:

Stärkt krisberedskap för Sverige

Motion 2016/17:3205 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3205 av Hans Wallmark m.fl. M Stärkt krisberedskap för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Statskontoret ett brett uppdrag att utvärdera den svenska krisberedskapen samt de relevanta myndigheternas beslutskedjor och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:FöU5 2016/17:FöU6 2016/17:FöU7 2016/17:FöU8 2016/17:JuU1 2016/17:TU6
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

Motion 2016/17:3205 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 65 kB) Motion 2016/17:3205 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

Ett starkt försvar i en orolig omvärld

Motion 2016/17:3204 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3204 av Hans Wallmark m.fl. M Ett starkt försvar i en orolig omvärld Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Försvarsberedningen bör ges ett nytt, modernt och bredare uppdrag som tar ett helhetsgrepp på alla de säkerhetsutmaningar Sverige


Utskottsberedning: 2016/17:FöU1 2016/17:FöU3 2016/17:FöU4 2016/17:FöU6 2016/17:KU29 2016/17:UbU17 2017/18:UU8
Riksdagsbeslut (27 yrkanden): 26 avslag, 1 bifall,

Motion 2016/17:3204 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 77 kB) Motion 2016/17:3204 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 121 kB)

Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap

Motion 2016/17:3203 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3203 av Hans Wallmark m.fl. M Utgiftsområde 6 Försvar och samhällets krisberedskap Sammanfattning Moderaterna anser att det fortsatt försämrade säkerhetsläget i Sveriges närområde gör att vårt försvar måste stärkas. Försvarsuppgörelsen och de resursförstärkningar som uppgörelsen innebär


Utskottsberedning: 2016/17:FöU1
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2016/17:3203 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3203 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.