Claes-Göran Brandin (S)

Claes-Göran Brandin (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Byggnadssnickare
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2008/09:165 av Brandin, Claes-Göran (s) 16 december 2008 Slopandet av skattemärket
Interpellationsdebatt 2006/07:487 av Larsson, Lars Mejern (s) 8 maj 2007 Bostadspolitik
Interpellationsdebatt 2006/07:216 av Brandin, Claes-Göran (s) 26 januari 2007 Rikstrafiken och Gotlandsfärjan
Debatt om förslag 2005/06:TU6 16 december 2005 Skyldighet att tillhandahålla förnybara drivmedel

med anledning av prop. 2009/10:161 Ändrade regler om ersättning vid sjukdom och ökad flexibilitet för anställning av sjömän

Motion 2009/10:T5 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:T5 av Lena Hallengren m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:161 Ändrade regler om ersättning vid sjukdom och ökad flexibilitet för anställning av sjömän s20004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2009/10:161 Ändrade regler om ersättning vid sjukdom och ökad


Utskottsberedning: 2009/10:TU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T5 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp) (doc, 56 kB)

Apoteksreformen och servicen

Skriftlig fråga 2009/10:467 av Brandin, Claes-Göran (s)

den 2 februari Fråga 2009/10:467 Apoteksreformen och servicen av Claes-Göran Brandin s till socialminister Göran Hägglund kd Regeringens uttalade syfte med utförsäljningen av Apoteket var att öka tillgängligheten och servicen. Nu visar det sig att det i vissa fall blev tvärtom. I en insändare i Göteborgs-Posten

Inlämnad: 2010-02-02 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Tonnageskatt

Skriftlig fråga 2009/10:460 av Brandin, Claes-Göran (s)

den 1 februari Fråga 2009/10:460 Tonnageskatt av Claes-Göran Brandin s till finansminister Anders Borg m För flera år sedan presenterade en utredning ett betänkande som föreslog att Sverige skulle införa ett system med tonnagebeskattning av fartyg. Syftet var att ge rederier inom EU bättre konkurrensvillkor. Sedan

Inlämnad: 2010-02-01 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.