Christer Windén (NYD)

Christer Windén (NYD)

Tidigare riksdagsledamot

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1993-04-23 – 1994-10-02
    • Ledamot 1991-10-08 – 1993-04-22
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1993-04-23 – 1994-04-21
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1994-04-18 – 1994-10-02
    • EES-utskottet

    • Ledamot 1992-05-26 – 1993-06-04
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1993-04-23 – 1994-10-03
    • Suppleant 1993-01-21 – 1993-04-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:222 Förnyat förslag till lagstiftning om ingripande mot otillbörligt beteende avseende offentlig upphandling

Motion 1993/94:Fi19 av Harriet Colliander m.fl. (nyd)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi19 av Harriet Colliander m.fl. nyd med anledning av prop. 1993/94:222 Förnyat förslag till lagstiftning om ingripande mot otillbörligt beteende avseende offentlig upphandling Regeringen föreslår inte heller denna gång några särskilda tvingande regler om skyldighet att anordna anbudstävlingar.


Utskottsberedning: -1993/94:FiU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:236 Vissa jordbrukspolitiska frågor

Motion 1993/94:Jo50 av Christer Windén (nyd)

Motion till riksdagen 1993/94:Jo50 av Christer Windén nyd med anledning av prop. 1993/94:236 Vissa jordbrukspolitiska frågor I propositionen föreslås att LRF övertar ansvaret för den socialförsäkring som staten tidigare innehaft. 520 miljoner kronor plus skördeskadefondens medel, 250 miljoner kronor plus ytterligare


Utskottsberedning: --1993/94:JoU26
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Energipolitiken

Motion 1993/94:N429 av Ian Wachtmeister m.fl. (nyd)

Motion till riksdagen 1993/94:N429 av Ian Wachtmeister m.fl. nyd Energipolitiken 1. Allmän inriktning Principen skall vara att hushåll, näringsliv och samhälle får så billig och miljövänlig energi som möjligt. Detta har nu direkt inverkan på jobben, på den internationella konkurrenskraften, på utländska företags


Utskottsberedning: -----1993/94:NU17
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.