Cecilia Dalman Eek (S)

Cecilia Dalman Eek (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel Regionsekreterare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2013/14:536 av Cecilia Dalman Eek (S) 25 juni 2014 Astra Zeneca, akademin och förutsättningarna för enkla forskningssamarbeten inom hälso- och sjukvården
Debatt om förslag 2013/14:UbU19 4 juni 2014 Tid för undervisning
Interpellationsdebatt 2013/14:467 av Ingela Nylund Watz (S) 3 juni 2014 Astra Zenecas betydelse för svensk life science
Interpellationsdebatt 2013/14:406 av Nylund Watz, Ingela (S) 3 juni 2014 Den oroande utvecklingen i Life Science-branschen

Astra Zeneca, akademin och förutsättningarna för enkla forskningssamarbeten inom hälso- och sjukvården

Interpellation 2013/14:536 av Cecilia Dalman Eek (S)

Interpellation 2013/14:536 Astra Zeneca, akademin och förutsättningarna för enkla forskningssamarbeten inom hälso- och sjukvården av Cecilia Dalman Eek S till Socialminister Göran Hägglund KD Sverige har en stark näringslivshistoria inom life science. Företag med stora forskande företag med fokus på läkemedel och medicinsk-teknisk

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Interpellation 2013/14:536 av Cecilia Dalman Eek (S) (pdf, 83 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Astra Zeneca, akademin och förutsättningarna för enkla forskningssamarbeten inom hälso- och sjukvården

Kommunala internationella skolor

Skriftlig fråga 2013/14:647 av Cecilia Dalman Eek (S)

Fråga 2013/14:647 Kommunala internationella skolor av Cecilia Dalman Eek S till Utbildningsminister Jan Björklund FP Sveriges internationella skolor är viktiga för att klara ett globaliserat näringsliv. De ger nödvändiga förutsättningar för familjer till utländska anställda och forskare vid internationella företag som

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Skriftlig fråga 2013/14:647 av Cecilia Dalman Eek (S) (pdf, 75 kB)

Astra Zenecas betydelse för svensk life science

Interpellation 2013/14:467 av Ingela Nylund Watz (S)

Interpellation 2013/14:467 Astra Zenecas betydelse för svensk life science av Ingela Nylund Watz S till Näringsminister Annie Lööf C Just nu pågår en intensiv uppvaktning av Pfizer gentemot Astra Zenecas aktieägare i syfte att genomföra ett förvärv. Bakom ambitionerna ligger sannolikt främst ambitioner att skapa en mer

Inlämnad: 2014-05-07 Besvarare: Annie Lööf (C)

Interpellation 2013/14:467 av Ingela Nylund Watz (S) (pdf, 69 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Astra Zenecas betydelse för svensk life science

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.