Camilla Dahlin-Andersson (FP)

Camilla Dahlin-Andersson (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-03-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-02-28 – 2002-03-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-01-26 – 2002-02-27
    • Ersättare 1998-10-13 – 1998-12-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-01-26 – 2002-02-27
    • Suppleant 1998-10-15 – 1998-12-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-01-26 – 2002-02-27
    • Suppleant 1998-10-15 – 1998-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

kommunerna och barnomsorgsgarantin

Skriftlig fråga 1998/99:212 av Dahlin-Andersson, Camilla (fp)

Fråga 1998/99:212 av Camilla Dahlin-Andersson fp till socialministern om kommunerna och barnomsorgsgarantin den 18 december Kommunernas ansvar för barnomsorgen skärptes den 1 januari 1995 genom en ändring i socialtjänstlagen. Kommunerna har numera skyldighet att erbjuda barnomsorgsplats för barn i åldrarna 1-12 år

Inlämnad: 1998-12-18 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

friskolorna

Skriftlig fråga 1998/99:204 av Dahlin-Andersson, Camilla (fp)

Fråga 1998/99:204 av Camilla Dahlin-Andersson fp till statsrådet Ingegerd Wärnersson om friskolorna den 17 december Sedan riksdagen beslutat om en lägre ersättningsnivå till landets friskolor har vissa kommuner känt sig nödsakade att komplettera med egna medel för att inte riskera att friskolorna hamnar i ett för dåligt

Inlämnad: 1998-12-17 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

millenniefirandet

Skriftlig fråga 1998/99:203 av Dahlin-Andersson, Camilla (fp)

Fråga 1998/99:203 av Camilla Dahlin-Andersson fp till kulturministern om millenniefirandet den 17 december Nu är det endast ett år kvar till dess vi alla kommer att få vara med om ett millennieskifte. Detta är en mycket stor händelse och människor har förberett sig i åratal inför denna nyårsafton 1999/2000. Det årtusende

Inlämnad: 1998-12-17 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.