Birgitta Eriksson (S)

Birgitta Eriksson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Personalchef
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2008-10-22 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Internationellt förbud mot djuphavsutvinning av olja

Skriftlig fråga 2009/10:936 av Eriksson, Birgitta (s)

den 23 juni Fråga 2009/10:936 Internationellt förbud mot djuphavsutvinning av olja av Birgitta Eriksson s till miljöminister Andreas Carlgren c Den globala tillväxten under 00-talet har skärpt konkurrensen om oljan. Ny utvinning måste i växande grad ske från alltmer svårtillgängliga källor såsom i polarområdena,

Inlämnad: 2010-06-23 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Framtiden för kultur i arbetslivet

Skriftlig fråga 2009/10:908 av Eriksson, Birgitta (s)

den 17 juni Fråga 2009/10:908 Framtiden för kultur i arbetslivet av Birgitta Eriksson s till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth m Kultur-i-arbetslivet-pengarna är till för att öka tillgängligheten och främja allas deltagande i kulturlivet. Kulturrådet har delat ut mellan två och sex miljoner per år till Kultur

Inlämnad: 2010-06-17 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Sveriges miljökatastrofberedskap

Skriftlig fråga 2009/10:899 av Eriksson, Birgitta (s)

den 14 juni Fråga 2009/10:899 Sveriges miljökatastrofberedskap av Birgitta Eriksson s till miljöminister Andreas Carlgren c Utanför USA:s sydkust ligger British Petroleums oljeplattform Deepwater Horizon och läcker dagligen ut flera hundra tusen liter olja i Mexikanska golfen. Kritiken har varit hård mot oljebolaget

Inlämnad: 2010-06-14 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.