Birgitta Ahlqvist (S)

Birgitta Ahlqvist (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län
Titel rektor
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Ledig 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1995-01-09
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-10
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-09-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-01
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1998-10-20
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Deputerad 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Deputerad 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Deputerad 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Suppleant 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2003-01-01 – 2006-10-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 1995-10-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:UU18 5 april 2006 Vissa aspekter på svensk säkerhetspolitik
Frågestund 16 februari 2006 Frågestund

demokratiutveckling i Burma

Skriftlig fråga 2001/02:942 av Ahlqvist, Birgitta (c)

den 21 mars Fråga 2001/02:942 av Birgitta Ahlqvist c till utrikesminister Anna Lindh om demokratiutveckling i Burma Dialogen mellan militärjuntan i Burma och oppositionsledaren Aung San Suu Kyi startade efter påtryckningar från omvärlden. Det är viktigt att omvärlden fortsätter att trycka på så att dialogen med oppositionen

Inlämnad: 2002-03-21 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

studiemedelssystemet

Skriftlig fråga 2001/02:888 av Ahlqvist, Birgitta (s)

den 14 mars Fråga 2001/02:888 av Birgitta Ahlqvist s till utbildningsminister Thomas Östros om studiemedelssystemet Det nuvarande studiemedelssystemet utgör i många fall ett hinder för det livslånga lärandet. En person som studerar till sjukgymnast, sjuksköterska eller liknande och sedan vill fortsätta att utbilda

Inlämnad: 2002-03-14 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

kunskap om elöverkänslighet

Skriftlig fråga 2001/02:537 av Ahlqvist, Birgitta (s)

den 18 januari Fråga 2001/02:537 av Birgitta Ahlqvist s till utbildningsminister Thomas Östros om kunskap om elöverkänslighet Vi använder oss mer och mer av elektrisk utrustning som avger elektromagnetiska fält. Bl.a. har mobiltelefonin ökat explosionsartat de senaste åren och den alstrar radiofrekvent strålning. Under

Inlämnad: 2002-01-18 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.