Anton Abele (M)

Anton Abele (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Samhällsdebattör
Född år 1992

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-10-19 – 2010-10-25
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2012-04-20 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2012/13:JuU13 13 mars 2013 Unga lagöverträdare
Debatt om förslag 2012/13:JuU5 28 november 2012 Samverkan för att förebygga ungdomsbrottslighet
Interpellationsdebatt 2012/13:16 av Ekeroth, Kent (SD) 23 oktober 2012 Ungas straff

Lån för körkortsutbildningar

Motion 2013/14:T334 av Anton Abele och Amir Adan (M)

Motion till riksdagen 2013/14:T334 av Anton Abele och Amir Adan M Lån för körkortsutbildningar M1342 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om lån för körkortsutbildningar. Motivering Fördelarna med att ha ett körkort är många. För våra unga och arbetslösa


Utskottsberedning: 2013/14:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:T334 av Anton Abele och Amir Adan (M) (doc, 55 kB)

Kärnkraft generation 4

Motion 2013/14:N320 av Anton Abele (M)

Motion till riksdagen 2013/14:N320 av Anton Abele M Kärnkraft generation 4 M1625 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kärnkraft generation 4. Motivering Kärnkraften kommer att vara en viktig del av framtidens energiförsörjning. I Sverige svarar


Utskottsberedning: 2013/14:NU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N320 av Anton Abele (M) (doc, 55 kB)

CSN-bidrag för praktik

Motion 2013/14:Ub385 av Anton Abele (M)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub385 av Anton Abele M CSN-bidrag för praktik M1348 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om CSN-bidrag för praktik. Motivering Idag studerar fler än någonsin i Sverige på universitet och högskolor. Det är bra och något


Utskottsberedning: 2013/14:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub385 av Anton Abele (M) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.