Annika Qarlsson (C)

Annika Qarlsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 228
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post annika.qarlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Förste vice ordförande
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2022-09-26
    • Centerpartiet

    • Vice gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-14
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Förste vice ordförande 2019-03-15 –
    • Ledamot 2019-03-14 – 2019-03-15
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot sammansatta utrikes- och socialutskottet 05 och arbetsmarknadsutskottet 06-. Suppleant lagutskottet 02-06, socialförsäkringsutskottet 02-06, socialutskottet 02-06 och 14-, utrikesutskottet 04-06, EU-nämnden 06-10 och kulturutskottet 10-14. Ledamot krigsdelegationen 06-10, rådet för ledamotsnära frågor 06- och riksdagsgruppens förtroenderåd 06-10. Ersättare riksdagsstyrelsen 06-10.
  • Föräldrar

    Erik Hallén och Alice Hallén.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, social linje i Alingsås, slutår 82 och handelslinje i Köping, slutår 82.
  • Anställningar

    Detaljhandel 83-02.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Alingsås kommun 98-02, 2:e vice ordförande 99-02. Ersättare, kommunstyrelsen 99-02, 10-14 och utbildningsnämnden 95-98. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kretsordförande, Centerpartiet i Alingsås 99-02. Distriktsordförande, Centerkvinnorna i Norra Älvsborg 00-04. Förbundsordförande, Centerkvinnorna 03-11. Ledamot, Centerpartiets partistyrelse 03-11 och 15-. 1:e vice gruppledare Centerpartiet 06-10. Distriktsordförande, Centerpartiet 11-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sexualbrottsutredningar

Interpellation 2018/19:138 av Annika Qarlsson (C)

Interpellation 2018/19:138 Sexualbrottsutredningar av Annika Qarlsson C till Statsrådet Mikael Damberg S I den nyligen gemensamt publicerade tillsynsrapporten Våldsbrott i nära relationer och sexualbrott mot vuxna En gemensam granskning av polisens och åklagarens handläggning, februari 2019, från Åklagarmyndigheten och

Inlämnad: 2019-03-15 Svarsdatum: 2019-03-29 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:138 av Annika Qarlsson (C) (pdf, 108 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sexualbrottsutredningar

med anledning av prop. 2018/19:40 Återköpsprogram av aktier i Telia Company AB

Motion 2018/19:3026 av Helena Lindahl m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:3026 av Helena Lindahl m.fl. C med anledning av prop. 2018/19:40 Återköpsprogram av aktier i Telia Company AB Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att på sikt minska aktieinnehavet i Telia Company AB Telia när marknaden tillåter, och detta


Utskottsberedning: 2018/19:NU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2018/19:3026 av Helena Lindahl m.fl. (C) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3026 av Helena Lindahl m.fl. (C) (pdf, 74 kB)

Liberal feminism

Motion 2018/19:2843 av Annika Qarlsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2843 av Annika Qarlsson m.fl. C Liberal feminism Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att genomföra en genomgripande utredning som behandlar och belyser statens, näringslivets, samhällets och individens totala kostnader


Utskottsberedning: 2018/19:AU10 2018/19:AU8 2018/19:AU9 2018/19:JuU10 2018/19:JuU11 2018/19:JuU14 2018/19:KrU10 2018/19:NU7 2018/19:SfU16 2018/19:SfU17 2018/19:SfU20 2018/19:SfU21 2018/19:SkU10 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9 2018/19:UbU10 2018/19:UbU13 2018/19:UbU14 2018/19:UbU8 2018/19:UbU9
Riksdagsbeslut (33 yrkanden): 31 avslag, 2 bifall,

Motion 2018/19:2843 av Annika Qarlsson m.fl. (C) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2843 av Annika Qarlsson m.fl. (C) (pdf, 119 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se