Annika Qarlsson (C)

Annika Qarlsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 228
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post annika.qarlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Förste vice ordförande
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2022-09-26
    • Centerpartiet

    • Vice gruppledare 2006-10-11 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-14
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2004-09-20 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Förste vice ordförande 2019-03-15 –
    • Ledamot 2019-03-14 – 2019-03-15
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-12
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Valberedningen

    • Suppleant 2018-09-24 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot sammansatta utrikes- och socialutskottet 05 och arbetsmarknadsutskottet 06-. Suppleant lagutskottet 02-06, socialförsäkringsutskottet 02-06, socialutskottet 02-06 och 14-, utrikesutskottet 04-06, EU-nämnden 06-10 och kulturutskottet 10-14. Ledamot krigsdelegationen 06-10, rådet för ledamotsnära frågor 06- och riksdagsgruppens förtroenderåd 06-10. Ersättare riksdagsstyrelsen 06-10.
  • Föräldrar

    Erik Hallén och Alice Hallén.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, social linje i Alingsås, slutår 82 och handelslinje i Köping, slutår 82.
  • Anställningar

    Detaljhandel 83-02.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Alingsås kommun 98-02, 2:e vice ordförande 99-02. Ersättare, kommunstyrelsen 99-02, 10-14 och utbildningsnämnden 95-98. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Kretsordförande, Centerpartiet i Alingsås 99-02. Distriktsordförande, Centerkvinnorna i Norra Älvsborg 00-04. Förbundsordförande, Centerkvinnorna 03-11. Ledamot, Centerpartiets partistyrelse 03-11 och 15-. 1:e vice gruppledare Centerpartiet 06-10. Distriktsordförande, Centerpartiet 11-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Alternativa arbetsförmedlare

Skriftlig fråga 2007/08:1354 av Qarlsson, Annika (c)

den 12 juni Fråga 2007/08:1354 Alternativa arbetsförmedlare av Annika Qarlsson c till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m I valrörelsen 2006 var alliansen tydlig med att det kommer att krävas många åtgärder för att få bukt med den höga arbetslösheten, genom att det skulle bli lönsammare att arbeta, billigare

Inlämnad: 2008-06-12 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Kommunala arbetsmarknadsenheter

Skriftlig fråga 2007/08:1352 av Qarlsson, Annika (c)

den 12 juni Fråga 2007/08:1352 Kommunala arbetsmarknadsenheter av Annika Qarlsson c till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Under många år så har kommunerna runt om i landet arbetat tillsammans med arbetsförmedlingarna för att med gemensamma resurser och insatser kunna hjälpa människor som står långt från

Inlämnad: 2008-06-12 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Abort och bistånd

Motion 2007/08:U375 av Gunvor G Ericson m.fl. (mp, m, c, kd, v, fp)

Motion till riksdagen 2007/08:U375 av Gunvor G Ericson m.fl. mp, m, c, kd, v, fp Abort och bistånd mp956 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige bör arbeta aktivt för att utöka rätten och tillgängligheten till abort för kvinnor i världen.


Utskottsberedning: 2007/08:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:U375 av Gunvor G Ericson m.fl. (mp, m, c, kd, v, fp) (doc, 43 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.