Anders Andersson (KD)

Anders Andersson (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Kalmar län
Titel Ombudsman/Studieinformatör
Född år 1955

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-11-01 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 1998-10-05
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare 2012-02-21 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2009-11-04 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Företagshälsovård med större möjligheter

Motion 2013/14:Sf370 av Anders Andersson (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf370 av Anders Andersson KD Företagshälsovård med större möjligheter KD708 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda hur företagshälsovården kan ges en större roll i rehabilitering och arbetsförmågebedömning.


Utskottsberedning: 2013/14:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sf370 av Anders Andersson (KD) (doc, 54 kB)

Infrastrukturen i sydöstra Sverige

Motion 2013/14:T282 av Anders Andersson (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:T282 av Anders Andersson KD Infrastrukturen i sydöstra Sverige KD601 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av en fortsatt utbyggnad av infrastrukturen i sydöstra Sverige. Motivering En väl utbyggd och fungerande


Utskottsberedning: 2013/14:TU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:T282 av Anders Andersson (KD) (doc, 59 kB)

Inrättande av en migrationsinspektion

Motion 2013/14:Sf255 av Anders Andersson (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf255 av Anders Andersson KD Inrättande av en migrationsinspektion KD607 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda ett inrättande av en inspektion för migrationsfrågor. Motivering Det finns områden där brister


Utskottsberedning: 2013/14:SfU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sf255 av Anders Andersson (KD) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.