Alf Eriksson (S)

Alf Eriksson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län
Titel Pappersbruksarbetare
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1992-05-22 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1990-11-10 – 1990-12-09
    • Ersättare 1989-11-11 – 1989-12-15
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1993-11-18 – 1994-10-02
    • Suppleant 1992-05-22 – 1993-11-17
    • Suppleant 1990-11-12 – 1990-12-09
    • Suppleant 1989-11-13 – 1989-12-15
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1992-10-13 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1990-11-12 – 1990-12-09
    • Suppleant 1989-11-13 – 1989-12-15
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 2002-09-30 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:357 av Eriksson, Alf (s) 9 juni 2010 Statligt stöd till ny kärnkraft
Interpellationsdebatt 2009/10:345 av Eriksson, Alf (s) 18 maj 2010 Privatiseringen av Apoteket och konsekvenser för äldre
Interpellationsdebatt 2009/10:200 av Eriksson, Alf (s) 4 februari 2010 Djurskyddskontrollen
Interpellationsdebatt 2009/10:171 av Jansson, Eva-Lena (s) 21 december 2009 Styrningen av Vattenfall

Snabbtåg från Halland till Stockholm

Motion 2001/02:T353 av Alf Eriksson och Arne Kjörnsberg (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T353 av Alf Eriksson och Arne Kjörnsberg s Snabbtåg från Halland till Stockholm Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om snabbtågsförbindelse på hela sträckan mellan Halmstad och Stockholm via Varberg och Borås. Riksdagen


Utskottsberedning: 2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

Transport i Västsverige

Motion 2001/02:T300 av Lisbet Calner m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T300 av Lisbet Calner m.fl. s Transport i Västsverige Sammanfattning Infrastrukturen har varit ett eftersatt område det senaste decenniet. Uteblivna investeringar och anslag till underhåll har satt sina tydliga spår i hela landet, inte minst i Västra Götaland. För att kunna svara upp mot


Utskottsberedning: 2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (15 yrkanden): , ,

Könsstympning

Motion 2001/02:So499 av Alf Eriksson (s)

Motion till riksdagen 2001/02:So499 av Alf Eriksson s Könsstympning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om riktade informationskampanjer. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att polisen bör göra en högre


Utskottsberedning: 2001/02:JuU1 2001/02:SoU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.