Kristdemokraterna

Kristdemokraternas logotyp
  • kristdemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-723 25 00
  • E-post info[på]kristdemokraterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skydd för invandrade svenskar

Skriftlig fråga 2019/20:1896 av Magnus Jacobsson (KD)

Fråga 2019/20:1896 Skydd för invandrade svenskar av Magnus Jacobsson KD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Under de senaste dagarna har det i flera medier rapporterats om hur Kristdemokraternas partistyrelseledamot Soheila Fors utsatts för ett brandattentat. Soheila har byggt upp Tehusrörelsen, som

Inlämnad: 2020-08-03 Svarsdatum: 2020-08-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1896 av Magnus Jacobsson (KD) (pdf, 77 kB)

Sveriges beaktande av barnkonventionen

Skriftlig fråga 2019/20:1799 av Magnus Jacobsson (KD)

Fråga 2019/20:1799 Sveriges beaktande av barnkonventionen av Magnus Jacobsson KD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Med förfäran läser jag i Aftonbladet att en tio år gammal flicka som heter Buket ska rivas upp från släkten i Sverige där hon har bott under större delen av sitt liv och utvisas till

Inlämnad: 2020-07-10 Svarsdatum: 2020-08-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1799 av Magnus Jacobsson (KD) (pdf, 84 kB)

Utredningarna om Hammarskjölds död

Skriftlig fråga 2019/20:1740 av Gudrun Brunegård (KD)

Fråga 2019/20:1740 Utredningarna om Hammarskjölds död av Gudrun Brunegård KD till Utrikesminister Ann Linde S När FN:s generalsekreterare, svensken Dag Hammarskjöld, förolyckades i en flygkrasch i Ndola i nuvarande Zambia den 18 september 1961 uppstod ett nationellt trauma mitt i ett internationellt konfliktområde. Vad

Inlämnad: 2020-07-06 Svarsdatum: 2020-07-21 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1740 av Gudrun Brunegård (KD) (pdf, 120 kB)