Yusuf Aydin (KD)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Valkrets
Stockholms län, plats 29
Titel
Ekonom.
Född år
1982
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Statsrådsersättare

Finansutskottet

Suppleant

Försvarsutskottet

Suppleant

Skatteutskottet

Suppleant

Socialutskottet

Suppleant

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant

Utrikesutskottet

Suppleant

EU-nämnden

Suppleant

Nordiska rådets svenska delegation

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Statsrådsersättare
2022-11-08 – 2026-09-21

Finansutskottet

Suppleant
2022-11-09 – 2026-09-21

Försvarsutskottet

Suppleant
2022-11-09 – 2026-09-21

Skatteutskottet

Suppleant
2022-11-09 – 2026-09-21

Socialutskottet

Suppleant
2022-11-09 – 2026-09-21

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2022-11-24 – 2026-09-21

Utrikesutskottet

Suppleant
2023-01-27 – 2026-09-21

EU-nämnden

Suppleant
2022-11-16 –

Nordiska rådets svenska delegation

Suppleant
2023-10-19 – 2024-10-31

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 22– (statsrådsersättare 221108–). Suppleant socialutskottet 22–, försvarsutskottet 22–, finansutskottet 22–, skatteutskottet 22–, EU-nämnden 22–, socialförsäkringsutskottet 22– och utrikesutskottet 23–. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 23–.

Utbildning

Gymnasieskola, Tumba, slutår 01 Ekon. kand., Stockholms Universitet 15. Studier i teknisk fysik, KTH, 02–06.

Anställningar

Redovisningsekonom 09–10. Riskanalytiker, 11–13. Riskkontroller, 14–16. Internrevisor, 16–18. Gruppchef riskmanagement, 18–22.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Botkyrka 14–. Ersättare kommunstyrelsen, Botkyrka 18–. Vice ordförande samhällsbyggnadsnämnden 18–. Vice ordförande kultur-och fritidsnämnden 14–18 och ledamot 06–14 och 18–22. Ledamot AB Botkyrkabyggen 18–. Ersättare Stockholms läns landsting 10–22. Ledamot Locum AB 14–18 och ersättare 18–22. Ersättare, fastighets- och servicenämnden 18–22.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ersättare partistyrelsen KD, 19–. Ordförande KD Botkyrka 13–. Styrelseledamot KD Stockholms län 15–23. Ordförande, Botkyrka folkhögskola 12–. Ledamot, Svenska missionsrådet 09–20. Ersättare, Sveriges kristna råd 21–. Styrelseledamot, Studieförbundet Bilda 14–.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

Filter

Valda filter