Veronica Palm (S)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Stockholms kommun
Titel
Barnskötare.
Född år
1973
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2002-09-30 – 2015-09-30

Civilutskottet

Ordförande
2011-04-26 – 2014-09-29
Ledamot
2011-04-13 – 2011-04-26

Socialförsäkringsutskottet

Vice ordförande
2008-02-19 – 2010-10-04
Ledamot
2008-02-14 – 2008-02-18

Skatteutskottet

Vice ordförande
2010-10-12 – 2011-04-07
Ledamot
2010-10-12 – 2010-10-12

Socialutskottet

Vice ordförande
2014-10-07 – 2015-09-30
Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Utrikesutskottet

Ledamot
2006-10-10 – 2008-02-14
Ledamot
2002-10-08 – 2006-10-02

Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

Deputerad
2003-02-18 – 2003-05-21

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

Deputerad
2007-10-18 – 2008-04-21
Deputerad
2007-03-22 – 2007-06-01
Deputerad
2006-10-10 – 2006-10-13
Suppleant
2006-05-18 – 2006-06-14
Suppleant
2005-11-22 – 2005-12-07
Deputerad
2004-10-19 – 2004-12-15
Suppleant
2004-05-11 – 2004-05-26
Suppleant
2002-12-03 – 2002-12-18

Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

Suppleant
2007-03-27 – 2009-05-06
Suppleant
2003-02-18 – 2003-11-20

Sammansatta utrikes- och socialutskottet

Suppleant
2005-02-15 – 2005-03-16

Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

Förste vice ordförande
2007-01-31 – 2008-02-21
Ledamot
2006-12-13 – 2007-01-30
Suppleant
2004-11-17 – 2006-12-12

Krigsdelegationen

Ledamot
2008-08-14 – 2015-09-30

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 02-15. Ledamot utrikesutskottet 02-06, sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet 03, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 04, 06 och 07-08 och utrikesutskottet 06-08. Vice ordförande socialförsäkringsutskottet 08-10, skatteutskottet 10-11 och socialutskottet 14-15. Ordförande civilutskottet 11-14. Suppleant socialutskottet 02-06, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 02, 04, 05 och 06, konstitutions- och utrikesutskottet 03 och 07-09 och utrikes- och socialutskottet 05. Ledamot krigsdelegationen 08-15 och Interparlamentariska unionens svenska delegation 06-07, 1:e vice ordförande 07-08. Suppleant Interparlamentariska unionens svenska delegation 04-06, ledamot 06-07.

Föräldrar

Förhandlingsombudsmannen Leif Palm och fritidspedagogen Helén Hilmersson.

Utbildning

Barnskötarutbildning 91. Valla folkhögskola 94. Kvinnovetenskap, Linköpings universitet 94-98.

Anställningar

Vikarierande barnskötare 91-94. Projektledare, LO i Linköping 96-98. Ombudsman, Stockholm 99-.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Expert, Kommittén för en ungdomskampanj mot främlingsfientlighet och rasism 94-96.

Kommunala uppdrag

Ledamot, stadsdelsnämnd Vantör, Stockholm 00-02. Kommunala uppdrag i Linköping 94-98.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Styrelseledamot, Östergötlands läns distrikt av SSU 93-98. Ledamot, förbundsstyrelsen SSU 93-99. Suppleant, Socialdemokraternas verkställande utskott 13-. Ledamot, Rädda Barnens styrelse.

Litteratur

Egenmakt (96).

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • Stillbild från Debatt om förslag: Riksrevisionens rapport om primärvårdens styrning

    Riksrevisionens rapport om primärvårdens styrning

    Betänkande 2014/15:SoU14

    I mars 2015 tillsatte regeringen en utredning som ska föreslå hur offentlig finansiering av privat utförda välfärdstjänster bör regleras. Bland annat ska utredningen lämna förslag om ändrade regler så att landstingen inte längre ska vara skyldiga att ha vårdvalssystem i primärvården.

    Riksdagen

    Behandlade dokument
    2
    Förslagspunkter
    3
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    28, 110 minuter
    Justering
    2015-05-21
    Bordläggning
    2015-06-16
    Debatt
    2015-06-17
    Beslut
    2015-06-17
  • Legitimation för kuratorer i sjukvården

    Skriftlig fråga 2014/15:349 av Veronica Palm (S)

    Fråga 2014/15:349 Legitimation för kuratorer i sjukvården av Veronica Palm S till Statsrådet Gabriel Wikström S Vikten av att socionomer i sjukvården är legitimerade har de senaste åren framhållits av fackförbundet SSR och flera andra aktörer. Socialstyrelsen har också tittat på frågan. Deras sammanfattande bedömning
    Inlämnad
    2015-03-25
    Besvarare
    Gabriel Wikström (S)
  • Reklam riktad till barn

    Motion 2014/15:2198 av Monica Green m.fl. (S)

    Motion till riksdagen 2014/15:2198 av Monica Green m.fl. S Reklam riktad till barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om kommersiell reklam riktad till barn. Motivering Reklam påverkar barn och ungdomar. Allt fler barn och ungdomar mår psykiskt
    Inlämnad
    2014-11-10
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2014/15:CU11
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Erkännande av det kurdiska folkets rätt till självbestämmande

    Motion 2014/15:2797 av Lawen Redar m.fl. (S)

    Motion till riksdagen 2014/15:2797 av Lawen Redar m.fl. S Erkännande av det kurdiska folkets rätt till självbestämmande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska erkänna det kurdiska folket rätt till självbestämmande. Kurder och Kurdistan
    Inlämnad
    2014-11-10
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2015/16:UU12
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Mordechai Vanunus medborgerliga rättigheter

    Skriftlig fråga 2003/04:1182 av Palm, Veronica (s)

    den 10 maj Fråga 2003/04:1182 av Veronica Palm s till utrikesminister Laila Freivalds om Mordechai Vanunus medborgerliga rättigheter I 18 år har den israeliske kärnkraftsteknikern Mordechai Vanunu suttit fängslad, anklagad för förräderi och spioneri. Efter att ha kidnappats av Mossad och i hemlighet förts till en rättegång
    Inlämnad
    2004-05-10
    Besvarare
    Laila Freivalds (S)
  • brottet våldtäkt

    Skriftlig fråga 2003/04:56 av Palm, Veronica (s)

    den 8 oktober Fråga 2003/04:56 av Veronica Palm s till justitieminister Thomas Bodström om brottet våldtäkt Hon hade för kort kjol.Hon var inte nykter nog att göra motstånd.Hon hade ju flörtat tidigare på kvällen.Listan över dåliga bortförklaringar till våldtäkter kan göras lång. Jag kan ha en viss förståelse för att
    Inlämnad
    2003-10-08
    Besvarare
    Thomas Bodström (S)
  • Bra och kostnadsfri barnomsorg

    Motion 2003/04:Ub506 av Veronica Palm m.fl. (s)

    Motion till riksdagen 2003/04:Ub506 av Veronica Palm m.fl. s Bra och kostnadsfri barnomsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om bra och på sikt kostnadsfri barnomsorg. Motivering Det är bra för alla barn att få nya sociala kontakter utanför hemmet.
    Inlämnad
    2003-10-07
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2004/05:UbU3
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Utländska kvinnors rätt till abort i Sverige

    Motion 2003/04:So437 av Hillevi Larsson m.fl. (s)

    Motion till riksdagen 2003/04:So437 av Hillevi Larsson m.fl. s Utländska kvinnors rätt till abort i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att utländska kvinnor skall ha rätt till abort på samma sätt som de har rätt till att nyttja övrig sjukvård.
    Inlämnad
    2003-10-07
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2003/04:SoU1
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Jämställdhetsarbete i förskolan

    Motion 2003/04:Ub352 av Veronica Palm och Luciano Astudillo (s)

    Motion till riksdagen 2003/04:Ub352 av Veronica Palm och Luciano Astudillo s Jämställdhetsarbete i förskolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om jämställdhetsarbete i förskolan. Motivering Vi formas tidigt att passa in i förtryckande könsroller att
    Inlämnad
    2003-10-07
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2003/04:UbU16
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Delad föräldraledighet

    Motion 2003/04:Sf295 av Veronica Palm (s)

    Motion till riksdagen 2003/04:Sf295 av Veronica Palm s Delad föräldraledighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om individbaserad föräldraförsäkring. Motivering En viktig princip i det svenska försäkringssystemet är att individen är minsta enhet och
    Inlämnad
    2003-10-07
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2003/04:SfU1
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Öppna förskolan

    Motion 2003/04:Ub330 av Veronica Palm (s)

    Motion till riksdagen 2003/04:Ub330 av Veronica Palm s Öppna förskolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att uppmärksamma frågan om en reglering av öppna förskolor i lagstiftningen när den nya skollagen skall skrivas. Motivering Öppna förskolan
    Inlämnad
    2003-10-07
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2004/05:UbU3
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Åtgärder mot pornografi

    Motion 2003/04:K318 av Veronica Palm (s)

    Motion till riksdagen 2003/04:K318 av Veronica Palm s Åtgärder mot pornografi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om pornografi som hinder för verklig jämställdhet. Motivering Så länge det finns pornografi kan vi aldrig uppnå verklig jämställdhet. Vi
    Inlämnad
    2003-10-07
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2003/04:KU14
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag

Filter

Valda filter